Fitne Adam Öldürmekten Daha Kötüdür (8) - BARIŞ SANIGÖK

21.1.2022 18:13:00

Bu tabiat olayının, fitnelerden sayılması, insanlara vereceği sıkıntı ve kaygı itibariyledir. Hadislerde yere batma olayının sadece meydana gelecek yönü haber verilmiş, nasıl olacağı ve ne zaman meydana geleceği hakkında hiçbir bilgi verilmemiştir. Bu üç yer; doğuda, batıda ve Arap yarımadasında bir yerdir.

Bu ateşin ne olduğu ve ne zaman ortaya çıkacağı belli değildir. Bir hadiste: "çukurundan çıkacak bir ateşin insanları sürükleyeceği, nerede konaklarlarsa onlarla beraber konaklayacağı, nerede dinlenirlerse onlarla beraber dinleneceği…" denilmektedir.

Ateşin ortaya çıkacağı yer olarak, hadislerde, Hadramut, Yemen'de Aden çukuru ve Hicaz toprakları şeklinde bahsedilmiş fakat hepsi aynı yere işaret etmektedir.

Fitne olaylarının doruk noktaya ulaştığı kargaşa ortamı, iç karışıklıklar halinde kendini gösterir. Toplumun her yönden devamlı kötüye gitmesi, kötü insanların topluma egemen olması halinde, sanki zaman hızla yok oluşa doğru akarken, kıyamet şerli insanlar üzerine kopacaktır. Bu husus Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.â)'in birçok hadisinde ifade edilmiştir.

Herc (katliam) hâdiselerinin çoğalması buna örnektir.

Toplum içinde herc olayları çıkmaya başlayınca, kişinin gözü, kendi aşırı hissi arzu ve isteğinden başka hiçbir şey görmez, akıl hükmetmez olur. Mü’minler birbirlerini öldürürler, komşusunu öldürürler, amca oğlunu ve akrabalarını öldürürler. Bu fitnede

"ölen niye öldürüldüğünü, öldüren de niçin öldürdüğünü bilmez."

Kanlı savaşlar anlamına gelen “Melhame” kelimesi birçok sahih hadiste geçmektedir. İstikbalde meydana gelecek fitnelerden sayılan bu savaşlar, bir yönüyle gelecekte ortaya çıkacak olayları, Hz. Peygamber (sav)'in mucize olarak haber vermesi özelliğini taşırken, bir yönüyle de kıyâmet öncesi çıkacak fitneler arasına girmektedir.

-Yahudilerle yapılacak savaşlar

-Türklerle yapılacak savaşlar.

-Hintlilerle yapılacak savaşlar.

-Rumlularla yapılacak savaşlar diye ele alınmıştır...

Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â) şöyle buyurdu: "Siz, sizden önceki ümmetlerin yoluna kulaç kulaç, arşın arşın, karış karış uyacaksınız. Hatta onlar, bir elek deliğine girseler siz de oraya gireceksiniz."

Bir hadiste; Müslüman olmayanlara has özelliklerin, Müslümanlar tarafından taklid edilmemesini isteyerek "Bir topluluğa benzeyen, onlardandır"buyurmuştur.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.â), bu konuda da şöyle buyurmaktadır: "Öyle bir zaman gelir ki insanlar alışveriş yaparlar da emaneti eda eden güvenilir hiç kimse bulamazlar. O sırada şöyle denilir: "Filan oğullarında güvenilir bir adam vardır, ne akıllı ne nezaketli ne civanmert kişi…" Halbuki o adamın kalbinde hardal tanesi kadar iman bulunmaz." Ne kötü şey değil mi?

Zuhur edecek fitnelerin başında;

-Kayser ve Kisra'nın helak olmaları.

-Davaları aynı iki büyük taifenin savaşması.

-Dinden dönme hadiseleri.

-Doğudan gelecek fitneler.

-Hz. Ammar'ın şehid edilmesi.

-Büyük bir ateşin çıkması.

Fitneye karşı alınacak tedbirler ise;

-Fitneyi körükleyici harekette bulunmamak

- Eve çekilmek veya dağa çıkmak.

- Fitne lehine konuşmamak

- Sabretmek

- İbadete sarılmak

- Toplumdan ayrılmamak

- Birlik ve kardeşlik ruhunun barışçıl mesajlarla canlandırılması

- Fitnecilere karşı caydırıcılık prensibinin uygulanmasıdır.

-Deccal Hadisi

"Deccal yeryüzünde kırk gün kalacak. Bir gün bir yıl gibi, bir gün bir ay gibi, bir gün bir cuma gibi olacak, diğer günleri ise, sizin günleriniz gibidir" buyurdu.

Dinleyenlerin:

-Ey Allah'ın Rasulü, bir yıl kadar uzun günde normal günün beş vakit namazını kılmamız bize kafi gelecek mi? sorusuna:

- "Hayır, kafi gelemez. O uzun günde vakitleri normal günlerdeki ölçüye göre takdir edersiniz" diye buyurdu.

Görüldüğü gibi fitne olayının başta gelen sebepleri arasında ilk olarak "cehalet" ikincisi de "dini hayatın zayıflaması" gelmektedir. Bir çiçek misali mûmin güzel koku saçar etrafa. Kötülüğün, kırgınlığın, musluğun, kavganın ve nefretin olduğu yerde artık şeytan zuhur etmiştir.

"Fitne çıkarmak adam öldürmekten daha kötüdür." (Bakara - 181) ayetini hatırla. (SON)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI