Hıdırellez (2) - BARIŞ SANIGÖK

10 Mayıs 2021 Pazartesi 14:37

Hz. Cercis’in daveti kabul edilmediği gibi, puta tapması istenir, reddedince de uzun sürecek olan işkencelere maruz kalır.

Kral, herkesin gözleri önünde Hz. Cercis (a.s)’ı bir ağaca bağlatarak mübarek vücudunu demir taraklarla taratır. Demir taraklarla tarandıkça etleri lime lime olur. Etleri iplik iplik döküldüğü halde ölmeyen Hz. Cercis (a.s)’ın üzerine keskin sirke ve tuz döktürür. Sonra ağır büyük bir demiri ateşte kor olana kadar iyice kızartıp başının üzerine koyarlar. Cenab-ı Hak, Onu tekrar eski haline getirir. Hz. Cercis (a.s)’a Allah’ın izniyle bir şey olmaz.

Bu durum karşısında kral ve adamları ne yapacaklarını şaşırırlar Ona biat edeceklerine yok etmek için yeni çareler ararlar.

Büyük bir kazan kurdurup altında ateş yaktıktan sonra, Hz. Cercis (a.s)’ı içine atıp kapağını da üzerine kapatırlar. Kazanın kapağı çok uzun bir süre kapalı tutulduktan sonra artık ölmüş olduğuna hükmedilerek kapağı açtıklarında hayrete düşerler. Çünkü, yine Ona hiçbir şey olmamıştır. Gördüğü manzara, mucize karşısında şaşkınlığını gizleyemez ve aynı zamanda da Krallığını kaybedecek korkusu başlayan hükümdar, Hz. Cercis (a.s)’ın zindana hapsedilmesini emreder.

Zindana hapsedilen Hz. Cercis (a.s)’ı, orada da rahat bırakmazlar. İnsanlığı hidayete, doğru yola davet etmesine engel olmak için el ve ayaklarını çiviletir. Yerinden oynamasın, kimse yardım edemesin diye büyük bir mermer taşını da üzerine yaslarlar.

Ne yapılırsa yapılsın öldürülemeyen aksine her daim Allah’ın izniyle diri duran Hz. Cercis (a.s) kendisine yapılan işkencelere sabrederek hem vazifesine, hem de tevhid inancını anlatmaya devam eder. Kafirler tarafından dört kez şehid edileceği, her seferinde tekrar diriltilerek yüksek mertebelere nail olacağı vahyedilir. Ne yaparlarsa yapsınlar O’nu tekrar karşılarında diri, hiçbir şey olmamış halde görünce, tekrar yakalatıp iki gövdeli bir ağacın arasına koyup sıkıca bağlandıkları gibi vücudundan zalimce et kopararak et yiyen hayvanların önüne atarlar. Hz. Cercis (a.s) hiçbir şey olmamış halde tekrar kral ve adamlarının karşısına çıkar. Bu adam Hz. Cercis (a.s)’a ne kadar çok benziyor demeye başladılar. Düştükleri aciz durumdan kurtulamayan kralın adamları, gördükleri mücizeler karşısında ‘’bu adam çok iyi bir sihirbazdır, kendini bir ölü bir diri gösteriyor’’ demekten başka bir çare bulamadılar.

İçinden çıkamadıkları bu durumdan dolayı Onun karşısına iyi bir sihirbaz çıkarmaya karar verdiler. Zaten kendi ülkelerinde de işinde uzman çok sayıda sihirbaz da mevcuttu.

Sihirbazların üstadını bularak kralın karşısına çıkarırlar. Sihirbaz bir kap içindeki suya çeşitli sihirler yapıp üstüne sihir tılsımlarını okuduktan sonra Hz. Cercis (a.s)’a içirmelerini ister. Hz. Cercis (a.s) da kendine getirilen suya hiç itiraz etmeden “Bismillêhirrahmênirrahim” deyip içer. Durumu gören sihirbaz, bu ancak Allah’ın işi olabilir, yoksa kesinlikle sihir etkisini gösterir ya da öldürürdü, deyip iman eder. Kral, hiddetlenerek sihirbaza “ne çabuk da aldandın” diyerek tepki gösterir. Sihirbaz ise,  kesinlikle aldanmadığını aksine her şeye kudreti yeten alemlerin Rabbi olan Allah’a iman ettiğini söyler.

Sihirbazın iman ettiğini kimseye söylememesi ve halkın peygambere iman etmesini önlemek için dilini kestirir. Ancak, olay halk arasında yayıldığı gibi birçok kişi de Hz. Cercis (a.s)’ın peygamberliğine iman eder. Zalim kral, bütün mûminleri toplatıp hepsini şehit eder.  Hz. Cercis (a.s) Allah’ın izniyle yeryüzü açılsın diye dua eder ve bu dua ile yeryüzünün bilinmeyen derinliklerinden ateşler çıkar ve bu kavim, kral da beraberinde ateşle helak edilir.

Halbuki puta dokunsalar kırılacaktı. Kendini bile kurtaramayan, bir imalat unsuru insanlar tarafından yapılan, kendinden de aciz ve kendini savunamayan puta boşuna tapıyorlardı. Ancak sahte peygamberler sahte ilahlar böyle ateşlere maruz bırakılsa onun acı veren şiddetine dayanamaz ve yalanları ortaya çıkardı. Ama Hz. Cercis (a.s) ise onca işkencelere ve zulme karşı diri kalmıştır. Allah’ın nuru hiç ölür mü?

İşte yaşanan mucize sebebiyle Hıdırellez günlerinde duası kabul olan insanlar çoktur.

Her zaman dualarda buluşmak dileğiyle Hıdırellez gününüz kutlu olsun…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI