Hz Hazkil (a.s) - BARIŞ SANIGÖK

15 Haziran 2021 Salı 00:46

Hz. Hazkil (a.s) Yahudilerin zulmü sebebiyle hicret etti.

Hz. Hazkil (a.s) kavmi Yahudilerin durmak, bitmek bilmeyen işkence ve zulmüne maruz kalınca, Cenab-ı Allah bulunduğu şehirden başka bir şehre hicret etmeleri emrini verdi. Hz. Hazkil (a.s) böylece Bâbil diyarına Hicret etti.

O dönemde Allah'ın yolundan sapmış olan Yahudileri uyaran Hz. Hazkil (a.s) insanları; her canlı ölümü tadacaktır. Ölümden kaçış yok diyerek. Tevhid dinine itaat etmelerini söyledi. Bunun karşılığında olumsuz cevap aldı.

Yahudiler, Hz. Hazkil (a.s)'a kulak vermediler. Yahudiler, kısa sürede geçmişlerini unuttular. Gaflete düştüler. Azgınlaştılar. Küfre daldılar. Yahudiler, Hz. Hazkil (a.s)'ı incittip, halkına zulmettiler.

Hz. Hazkil (a.s) Hz.Yakub (a.s) neslindendir. Hz. Musa (a.s)'dan sonra gelen üçüncü peygamberdir. İlyâ ve Dâver'den şehirlerine peygamber olarak gönderilmişti.

Yahudiler; "Nasihatçıları sevmeyiz! Bir kelime daha konuşursan, seni öldürürüz!" dediler. Hz. Hazkil (a.s), kendisini dinlemeyen halka çok üzüldü. Dua ve ibadetle meşgul olmayı tercih etti. Ümmetine ve insanlığa hayırlı dualar etmeye başladı. Zulümperestler çok sevdikleri can ve mallarını kurtarmak için kaçtılar. Şehirlerini istila eden düşmanlarıyla savaşmak istemeyip kaçan Yahudiler, nereden geldiğini bilmedikleri dehşetli bir sesle sarsıldılar. Ardına taun hastalığı baş gösterdi. Bir çeşit veba olan taun hastalığı ile Yahudiler, kısa bir sürede öldüler. Hepsi helak oldular. Geride kalanlar onları defnedemediler. Bütün ölüleri bir araya toplayıp, vahşi hayvanlardan korumak için etraflarına duvar ördüler. Hadis kitaplarında günde 1000 kişi olarak ölüyorlardı diye geçmektedir.

Uzun bir zaman sonra Yahudilerin halini gören Hz. Hazkil (a.s), onlara üzüldü. Onların dirilmesini temenni etti. Cenab-ı Allah, Hazkîl (a.s)'a:

-"Allah'ın izniyle kalkınız!" diye vahyetti. Hazkîl Aleyhisselâm'ın,

-"Allah'ın izniyle kalkınız!" diye seslendi. Çürümüş olan cesetler, hareketlendi. Kemikler bir araya geldiler. Yeniden dirildiler. Ayağa kalktılar ve hep bir ağızdan:

-"Ey Allâh'ım! Seni tesbih ve hamd ile yâdederim ki, senden başka ilâh yoktur," dediler.

Evlerine döndüler. Allâh yolunda ölümden kaçmanın faydasız olduğunu anladılar. Hem de yaşayarak anladılar. Cenab-ı Allah, Hz. Hazkil (a.s)'ın sesine kulak vermeyip, helak olan Yahudileri, Kur'ân-î Kerim'de bize şöyle haber vermektedir:

-"Görmedin mi o kimseleri ki kendileri binlerce kişi iken ölüm korkusuyla yurtlarından çıktılar. Allah da kendilerine "ölün!" dedi, sonra da onlara bir hayat verdi. Şüphesiz ki Allah, insanlara karşı bir lütuf sahibidir. Fakat insanların pek çokları şükretmezler." (Bakara - 253) Yahudiler, Hz. Hazkil (a.s)'a tabi oldular. Hz. Hazkil (a.s)'ın öğretmesiyle

-"Subhaneke Allâhumme ve bihamdike Lê ilêhe illê ente," diyerek şehre girdiler. Hz. Hazkil (a.s), uzun süre Yahudileri dönemin Hak kitabı Tevrâtta çağırdı. Onlara Tevratı öğretmeye çalıştı ki Allah'ın yolundan sapmasınlar.

Kaynaklar

-Mir'an-ı Kâinât: c. 1, s. 234

-Mir'an-ı Kâinât: c. 1, s. 234

-Kısasul-Enbiya, c. 2, s. 233,

-İbni Kesir

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI