İnsanlığın Yaratılış Zamanı - BARIŞ SANIGÖK

3 Haziran 2021 Perşembe 01:36

İnsanların babası Hz. Adem (a.s)'ın yaratılışından bugüne kadar geçen süre ne kadardır?

Herkesin merak ettiği bir konudur bu mevzu ve hadise.

İnsan türünün yeryüzünde yaratılışından bu yana kaç yıl geçtiği konusu hakkında Kur’ân-î Kerim'de açık bir şey ve açık bir ifade yoktur. Allâme Tabatabâî, el-Mizan’da şöyle diyor:

“Yahudi tarihinde, insan türü yeryüzünde yaratıldığı günden bu yana yedi bin yıldan çok geçtiği yazılıdır. Bu tarih akla da yatkındır. Çünkü her yüz yıl, iki kişiyi türeme yoluyla bin kişi yapar… Bu hesabı yedi bin yıla vurduğumuzda yani yetmiş asır bu şekilde devam edersek insan nüfusu iki buçuk milyara ulaşır. Bu sayı günümüzdeki insan sayısı kadardır. Uluslararası istatistiklikler de bunu göstermektedir.

Tarihin bu söylediğini kesinlikle akılda kabul etmektedir. Ama jeologlar ve bilim adamları, insanın geçmişinin milyonlarca yıl öncesine dayandığını söylemekteler. Buna delil olarak insan fosillerini ve eski insanların taşlaşmış iskeletlerini gösteriyorlar. Bilimsel hesaplara göre yapılan tahminler onların her birinin ömrünün beş yüz binden fazla olduğunu göstermektedir.

Bilimsel görüştür bu ancak delilleri ikna edici değildir. Zira bu fosillerin günümüzdeki insanların atalarına ait olduğunu da ispat edememektedirler. Yine bu taşlaşmış iskeletlerin yeryüzünde yaşayan çeşitli dönemlere ait insanlara ait olduğu ihtimalini de reddetmemektedir. Çünkü böyle bir şeyde mümkündür ve bizim dönemimizdeki insanlar, söz konusu fosillerin dönemine bağlanmayabilir. Hz. Adem (a.s) yaratılmadan önce yeryüzünde başka insanlar yaşamış ve soyları tükenmiş olabilir. Belki de bu yaratılma ve tükenme günümüzdeki nesle gelinceye kadar tekrar edilmiştir.” Konu, -Muhammed Hüseyin Tabatabâî, el-Mizan (Farsça tercümesi), c. 4, s. 222- çok geniş bir şekilde işlenmiştir.

Bunlar, Hz. Adem (a.s)'ın yaratılış zamanının yeni beşer neslinin ortaya çıkış dönemine ait olduğu, Ondan (a.s) ve şimdiki nesilden önce yeryüzünde başka Ademler, alemler ve başka insan nesillerinin yaşayıp yok olabileceği görüşünü takviye etmektedir. Mesela 12 bin alemden bahsedilmektedir. Bu konuya ait olarak size bunlardan birkaçını anlatayım;

Ama şunları söyleyebilirim: 7 Adem'den 3 Adem ismini ele alalım.

Ama siz üç insan türü olarak anlayın.

-El Mahmud: Makbul olan aydınlıkların Adem’i.

-El Mezmun: Lanetlenmiş olan karanlıkların Adem’i.

-El Muhmel: Henüz tarafı belli olmayıp “nötr” olan Adem.

İçeriğine girmeden çünkü çok uzun bir konu olduğu için 7 Adem'den 5 kubbe ismini vereyim.

Dünyada Adem’den önce 5 kubbe vardı.

-El Hinn

-El Binn

-Et Tîmm

-Er Rumm

-El Cân

El Cân: Cinlerdir mesela.

Sonra ise İnsan yani bizim Adem yaratılmıştır!

Hepsinin cismi farklıdır; Cin ateştendir.

Kur’ân-î Kerim'de de vardır: "Bunların iyilerinin hepsi El-Barru, Er-Rahim’e taparlardı. O zaman yüce Yaratanın ismiydi." (Tur - 28)

İnsanın ilk inişi nedir? Yani Hubut edişi! Bu uzun ve geniş bir olay ve dünya tarihinin de başlangıcını oluşturur. İnşê Allah bir başka köşe yazımda kısa zamanda  buradan açıklayacağım.

Jeologların bulguları ve keşfedilen fosiller milyonlarca yıl öncesine ait ve on beş bin yıllık ömürlü olan önceki nesillerin insanlarına ait olduğu kesinlikle kanıtlandığı gibi aynı zamanda bu iddia Kur’ân-î Kerim'de ve rivayetlerle de uyuşmaktadır.

Hemen konuyu bu iki önemli sağlam kaynak ile bağlayayım;

O şöyle diyor: İnsanın yeryüzünde ortaya çıkışı acaba yeryüzünde şu anda içinde bulunduğumuz devrenin insanlarıyla mı sınırlıdır yoksa çeşitli devreler olmuş ve bizim devremiz o devrelerin sonuncusu mudur, konusu Kur’ân-î Kerim’de açık bir şekilde ele alınmamış olsada ancak bazı ayetlerden Hz. Adem (a.s) ve nesli yaratılmadan önce dünyada insanların yaşadığı anlaşılabilir. Örneğin Kur’ân-î Kerim buyuruyor: “Hani Rabbin meleklere, ben yeryüzünde mutlaka bir halife yaratacağım demişti. Demişlerdi ki: Orada bozgunculuk edecek ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” Bu ayetten Hz. Adem yaratılmadan önce insaniyetin üzerinden başka bir devrenin geçtiği anlaşılmaktadır. Ehl-i Beyt’ten (s.a) gelen bazı rivayetlerde şimdiki devreden önce birçok devrelerin olduğunu ortaya koymuştur. (Konunun tamamı; el-Mizan, Farsça tercümesi, c. 4, s. 223 kitapta geçmektedir)

Hadislerde ise; şöyle buyuruyor: “Siz, Allah-u Teâlâ’nın sizden başka insanı yaratmadığını zannedebilirsiniz; hayır öyle değil. Aksine binlerce Adem yaratıldı ve sizler onların sonuncususunuz.” (Tevhid, s. 277, h. 2); İbn Meysem de Nehcu’l-Belağa’ya yazdığı şerhinde bu manada bir hadisi Ehl-i Beyt İmamlarından (a.s) rivayet ediyor. (İbn Meysem, Şerh-i Nehcü’l-Belağa, c. 1, s. 173) ; Saduk da aynısını Hisal hadis kaynağında ele almıştır. (Hisal, c. 2, s. 652, h. 54) Hisal’de şöyle rivayet edilir: “Allah Azze ve Celle, 12 bin alem yaratmıştır ve o alemlerin her biri yedi gök ve yedi yerden daha büyüktür. Bir alemde olanların aklına, Allah Teâlâ’nın başka bir alem yarattığı gelmiyor.” (Hisal, c. 2, s. 639, h. 14) Aynı hadis kitapta Ehl-i Beyt İmamları (a.s) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: “Allah Azze ve Celle, bu dünyanın kendisinde onu yarattığı günden itibaren yedi alem yaratmıştır. Sonra onları yok etmiştir. Onların hiçbiri Adem’in neslinden değillerdi. Allah-u Teâlâ onların hepsini yer kabuğundan yaratmıştır. Bir nesli başka bir nesilden sonra yaratmış ve her biri için bir alemden sonra başka bir alem yaratmıştır. Sonunda Adem’i yaratmış ve neslini kendisinden çoğaltmıştır.” (Hisal, c. 2, s. 358, h. 45)

Son olarak söylemek istediğim şey; insanlığın babası yani insanlığın atası Hz. Adem (a.s)'dan var olmuştur. Sonrasında ise insanlığın nesil iki kişiden var olmuştur, Habil ve Kabil… üçüncüsü yok...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI