İyi İnsan Olabilmek - BARIŞ SANIGÖK

15 Mayıs 2020 Cuma 01:15

Artık Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaşıyoruz. On bir ayın sultanını uğurlamaya doğru giderken dikkatimi çeken bir madde ise bu aya mahsus insanlığımızı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı ön planda tutmuş olduğumuz idi. Sevgili dostlar; iyi olmak, iyilik perisi gibi bir insan olmak yalnızca bu aya mahsus değil.  Yılın her günü iyilik yapmalı ve yardıma muhtaçlara her zaman el uzatılmalıdır.

Mesela iyi bir insan olmak için günün her saatinde, her anında ve her zaman nazik davranmalısınız. Kuralımız bu olsun.

Nazik olamak adına sadece beğendiğimiz, kendinize göre benimsediğimiz şeylere karşı değil tabi. Sevdiğiniz veya sevmediğiniz, katıldığınız veya reddettiğiniz herkese, zor olsun kolay olsun her şeye karşı nazik olmalısınız. Nazik olmayı nezaket sahibi olmanıza karşı size alışkanlık haline getirebilmeniz için birkaç tavsiye bulunayım:

Evvela İnsanlara gülümseyin. Gülümsemek çevrenizdeki insanların moral seviyesini gerçekten yükseltir.

Etrafınızdaki insanlarla mutlaka konuşun. Basit bir selam, merhaba kelimesi hoş bir gülümseme ile birleşince iletişim kurmak çok kolay hale gelecektir emin olabilirsiniz. Böyle bir davranışta bulunan kişinin moral seviyesi de en yüksek hatlarda olacaktır.

Size yardım etmeyen kim olursa olsun hiç dert etmeyin. Yine de bu gibi kişilere yardım edin. Gördüğünüz iyiliği mutlaka başkaları üzerinde deneyin. Karşılık vererek veya bekleyerek değil.

Bir yabancı da olsa ona iltifat edin. Tanımadığınız birine yapacağınız güzel bir yorum, güzel bir yardım onların gününün güzel geçmesine yardımcı olabilir. Morali bozuk ise düzelir. Aynı zamanda duasında yer alırsınız.

Haksızlık olduğunu düşündüğünüz bir konuda fikrinizi belirtin. Sizi fikriniz de yanlış olabilir ama dile getirmekten korkmayın. Mutlaka güzel bir sonuç ile karşılaşırsınız.

Başkalarını affedin. Ayrıca affetmeyi kendinize alışkanlık edinin.

Size haksızlık yapanlara bile her zaman nezaket gösterin. Haksızlık yapan kişilerde düzelme sağlayacaktır.

Küçük şeyler bile olsa her zaman her yerde fedakârlık yapın. Günün herhangi bir yemeğini evsizlerle paylaşın ki paylaşmanın dayanışmanın ilahi bir emir olduğunu hatırlayın. İmkanlarınız dahilinde maddi ve manevi ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunun.

Bunalımdaki insanlarla iletişim kurun. Bazılarının onları düşündüğünüzü önemsediğinizin algısını yaratın. Sizin yardımınız haftalarca süren uzmanca psikolojik destekten bile belki daha faydalı olabilir.

Zamanınızdan bazen feragat ederek çocuk bakın ya da yaşlı insanlara kitap okuyun onlara şefkatle yaklaşın. Yani zamanınızı bazen başkasına verin. Bu size insanlar arasında kıymet biçer.

Diğer insanları gülümsetin onları üzecek durumlardan kaçacak yöntemler geliştirin.

İyi olmak sadece dışarıdan görünen iyilik demek değildir. Kalben yani bütünüyle iyi olmayı düşünmelisin. Sonuç olarak, kendi etik kurallarına karar vermelisin. Asıl önemli olan şey, seni iyi bir insan yaptığına inandığın hususlara uygun yaşamandır. Bazen bu, başkalarının iyi olduğuna inandığı şeylerle çelişebilir ve hatta seni yanlış ya da kötü olmakla suçlayabilirler. Onların görüşlerini göz önünde bulundur, çünkü senin bilmediğin bir şeyi biliyor olabilirler ki bu durumda onlardan bir şeyler öğrenebilir ve ahlaki görüşünü geliştirebilirsin. Belki hayata dair fazla bir tecrübe yoktur ve bu durumda da onların görüşlerine ihtiyatla yaklaşmak çok önemlidir.

Kur'ân-î Kerim’de bazı ayetler vardır ki bu ayetler insanlığın yani insanın iyi özelliklerini çok güzel açıklamakta ve anlatmaktadır.

“İyi insan” ve “kötü insan” özelliklerine bazı ayetlerde rastlayabiliyoruz. Burada aslında şunu söylemek gerekir; “Kuân-î Kerim'e göre iyi insan iman eden insanlardır, kötü insanlar ise iman etmeyen insanlardır.”

İslam dinine göre “iyi insan” olabilmenin ilkeleri temel olarak üç bölümde incelenir:

İman,İbadet ve Ahlak

Bu üç vasfa sahip olan insanlar hakkında Kur’an da “iyi insan” veya “örnek insan” olarak bahsetmektedir. Allah (c.c) insanı en mükemmel şekilde yaratmıştır. Tîn Suresi 4. Ayette nitekim bunu net olarak söylemektedir. “Biz insanları en güzel şekilde yarattık.” En iyi şekilde yaratılan insandan elbette birtakım şeyler istenecektir. Allah, yaratılışında hiçbir noksan bırakmadığı insanlardan “iyi olmalarını” yani “örnek insan” olmalarını ister ve Kur'ânî Kerim'de insanın iyi özelliklerini öne çıkartan ayetler vardır.

“(Onlar) gayba iman ederler, namazı kılarlar, kendilerine verdiklerimizden hayra harcarlar, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler ve âhirete de onlar kesin olarak inanırlar.” (Bakara 3-4)

Ki onlar, namazlarında derin bir saygı hali yaşarlar.

Anlamsız, yararsız şeylerden uzak dururlar.

Zekâtı verirler. İffetlerini korurlar. İyi insan yararsız işlerden uzak durur.

Müminler kesinlikle kurtuluşa ermiştir.

İyi insan olabilmenin en büyük ölçüsü anlamsız ve yararsız işlerden uzak durmaktır. Nitekim Müminun Suresi 3 ayette de bunu söylemektedir. Ne kendine ne topluma ne de başka bir canlıya fayda sağlamayan işlerden uzak durulması bu ayet-i kerimede iyi insan olabilmenin yani Mümin olmanın özelliği olarak belirtilmiştir.

İyilikte birbiriyle yarışanlara selam olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI