Kadir Gecesi - BARIŞ SANIGÖK

22 Mayıs 2020 Cuma 07:14

Hicrî takvim, Müslüman takvimi ya da İslâmî takvim (Arapça: التقويم الهجري ; at-takwīm al-hicrī),

1 yılı 355 gün olan ve 12 kameri aydan oluşan, Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç yılı (1. yıl) kabul eden ve Ay'ın Dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir. Yılda on gün geri giden bir takvim olduğu için bazı gün ve önemli gecelerin kutlanması hakkında ihtilaf doğmaktadır. Ay takvimindeki ihtilaf sebebiyle Aleviler Kadir Gecesini 18 Mayıs günü Ramazan ayının 27 gecesi kutlar. Türkiye Cumhuriyeti Kadir Gecesini 19 Mayıs günü kutlayacaktır.

Kadir Gecesi'nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'ân-î Kerim'in doksan yedinci süresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, 'azamet' ve 'şeref' demektir. Kur’ân-î Kerim'in Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur'ân-î Kerim'in Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Bir not olarak hatırlatmak isterim:

İslam inancına göre Allah-u Teâlâ tarafından Cebrail (a.s) isimli melek aracılığıyla İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimize ilk vahyin indirildiği yer, Nur Dağı'ndaki Hira Mağarası denir.

Kur'ân-î Kerim'de geçen Kadir Süresinin meali.

Bismillêhirrahmênirrahim.

1. Şüphesiz ki biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik.

2. Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?

3. Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler.

5. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu hakkında ulemaların açıklamalarına göre kesin olarak bilinmemekle birlikte, halk arasında yaygın olarak bilinen anlayışla alakalı Ramazan’ın 27. gecesi olduğuna dair kesin bir delil de aslında yoktur. Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında İslam nebisinin mûminlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazan ayının son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklinde olmuştur.

Buna göre Kadir gecesi Ramazan ayının yirmi bir, yirmi üç, yirmi beş, yirmi yedi veya yirmi dokuzuncu gecelerinden herhangi biri olabilir diye not düşülmüş hadis kitaplarına.

Yani Kadir gecesi, zamanımızda Müslümanlarca ihya edilmeye çalışıldığı gibi herkesçe bilinen sabit bir gece olmayıp, aksine gizlenmiştir diyen hadisler de var. Kadir Gecesi Ramazan ayının her gecesi diyen hadiselerde var.

Sonuç itibarıyle Ramazan ayında Kur'ân-î Kerim inmiş ve bu Ramazan ayı boyunca devam etmiştir. Nitekim Kadir Gecesi bin aydan hayırlı bir gece olduğu Kur'ân-î Kerim'de geçmekte ve bu geceyi ihya edenin yaptığı her sevap katlanıp artmakta yani bir defa Allah diyen kişi bin defa Allah demiş gibi sevap yazılır. Bir defa besmele okuyan kişiye bin defa besmele okumuş sevabı yazılır. Bir rekat namaz kılan kişiye bin rekat namaz kılmış sevabı yazılır. Bir defa tevbe eden kişinin amel defterine bin defa tevbe etmiş gibi sevap yazılır.

Yani anlayacağınız Kadir Gecesinde yapılan her bir hayır ve her bir hasenatlar en az bin ile karşılığı verilir. Bazı sahih hadis kitaplarında ise bu geceye mahsus dua eden her kişiye özel 70 bin melek gönderildiği müjdesinden bahsedilmektedir.

Kadir gecesinin değerlendirilmesi/ihyası ile ilgili olarak Rasûl-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizden bir dua haricinde herhangi bir ibadet tavsiye edilmemiştir. Hadis kitaplarında bizlere aktarılan bilgilerde Allah'ın elçisi, Ramazan ayında diğer aylara göre daha çok ibadet ederdi. Son on günde ise ibadetlerini biraz daha artırır, geceleri ihya eder, Ehl-i Beyt'ini de geceyi ihya etmeleri için bilgilendirirdi.

İslam inancına göre Allah-u Teâlâ Kur'ân-î Kerim'in ilk ayetlerini Hz. Cebrail (a.s) isimli melek aracılığıyla İslam dininin Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimize Nur Dağında bulunan Hira Mağarası'nda göndermiştir. İndirilen ilk ayetler Alak Suresi'nin ilk 5 ayetidir.

Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz, dünya zamanında 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Mekke’nin kuzeyinde bulunan Nur dağı'ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum yaklaşık 2 yıl devam etmiştir. 610 yılında bir Ramazan gecesinde Kadir gecesi hırkasına bürünüp Hira Mağarasında tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi almıştır. Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin 610 yılından başlayarak, dünyadan irtihal ettiği yıl olan 632'ye kadar aldığı vahiyler Kur'ân-î Kerim'i oluşturur.

Kadir Gecesinde Yapılacak İbadetlere Hakkında Birkaç Örnek

-Kur'ân-î Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân-î Kerim ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

-Türbe ve ziyaretlere gidilip Allah-u Teâlâ'ya dualar etmeli.

-Kadir gecesi için en az iki rekat namaz kılmalı.

-Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'ân-î Kerim okuyup sonra dua etmek daha güzeldir. (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

-Peygamber Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimize ve Ehl-i Beyt'ine salât-u selâmlar getirilmeli. O'nun ve Ehl-i Beyt'inin şefaatini ümit edip ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

-Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah-u Teâlâ'nın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.

-Bol bol zikir, evrad-û ezkarda bulunulmalı.

-Mûminlerle helalleşilmeli. Onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. Fitne ve dedikodu yapanlardan kesinlikle uzak durulmalı.

-Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı. Gönüller alınmalı. Kederli yüzler güldürülmeli.

Bunları yapanların Kadir Gecesi Allah'ın izniyle ihya olur.

Kur-ân-î  Kerim'in nazil olduğu bin aydan daha hayırlı bu gecenin size efradı ailenize ve bütün İslam alemine hayır bereket ve huzur getirmesini diliyor ve dua ediyorum.

Kadir Geceniz Mübarek Olsun.

Kaynaklar- Buhârî, Fadlu Leyleti’l-Kadr 5, Müslim, Îtikâf 8, (1175); Ebu Dâvûd, Salât, 318; Tirmizî, Savm, 73; Nesâî, Kıyâmu' l-Leyl, 17.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI