Kadir Gecesi - BARIŞ SANIGÖK

8 Mayıs 2021 Cumartesi 00:33

Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, genellikle Ramazan’ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber, Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin olarak belirtmemiş, ancak “Siz Kadir Gecesi'ni Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.” (Buhari, Leyletü’l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur.

Ramazan ayı içerisinde bulunan Kadir Gecesi önemi nedeniyle İslam alemi için mübarek kabul edilmektedir. Kadir Gecesi’nin anlamı ile ilgili bilgileri geçtiğimiz dönemlerde açıklamıştı. Peki, Müslümanlar için Kadir Gecesi önemi nedir?

Her yıl bugün “bin aydan daha hayırlı olan gece” olarak adlandırılan bu mübarek günün önemi tüm İslam dünyası tarafından biliniyor. Kur’ân-î Kerim’in indirildiği gece olan bu gecede çeşitli ibadetler gerçekleştirilir.

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan özelliklerin başında, Allah’ın kullarına merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen ve 14 asırdır insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olması gelmektedir. Rabbimizin, “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir, 1) ayetiyle beyan ettiği üzere bu gece, yeryüzünün, sözlerin en güzeli, mümin gönüllerin şifası, insanlık için hidayet rehberi, hakikat ve hikmet kaynağı olarak indirilen son vahiyle buluştuğu gecedir.

Rahmen ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

“Biz onu Kadir Gecesi indirdik. Kadir Gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadir 1-5)

Kadir gecesi hakkında hadisler

“Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin kul hakkı hâriç günâhları bağışlanabilir.” (Müslim, Müsâfirîn, 175)

Kadir gecesini Ramazan ayının son on gecesinde ara

“Kadir Gecesi ile ilgili rüyalarınızın, Ramazan’ın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir Gecesi’ni arayan onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın!” (Buhârî, Leyletü'l-kadr 2,)

“Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içinde arayınız!” (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3)

“Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günündeki tek gecelerde arayın!” (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3)

Kadir suresinde bulunan ayetlerden anlaşıldığı üzere İslam’da en kutsal ve faziletli gece Kadir Gecesi'dir. Kadir Gecesi, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Bu geceye Kadir Gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır.

Çünkü;

-Kur’ân-î Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

-Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

-Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler ilgili meleklere bu gece bildirilir.

(Taberi, Camiu’l-Beyan, 2000, XXIV, 531; Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 312)

-Bu gecede yeryüzüne Cebrail (a.s) da beraberinde çok sayıda melek iner.

-Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir.

-Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mûmine selam verirler.

Bir kaynakta hadis Seyyid b.Tavus İkbal adlı değerli eserinde Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin şöyle buyurduğunu rivayet eder: “Musa (a.s) dedi ki: “İlahi, sana yakın olmayı istiyorum.” Yüce Allah buyurdu: “Benim yakınlığım Kadir gecesinde uyanık kalanlaradır.” Arz etti: “İlahi, rahmetini istiyorum.” Buyurdu: “Benim rahmetim, Kadir gecesi fakirlere rahmedenleredir.” Arz etti: “Allah’ım! Kurtuluş istiyorum, ateşten kurtuluş.” Buyurdu: “Bu, Kadir gecesinde istiğfar edenler içindir.” Arz etti: “Allah’ım! Rızanı istiyorum.” Buyurdu: “Benim rızam, Kadir gecesi iki rekat farz namaz kılan içindir.” Kadir gecesinin özelliklerinden biri Kur’ân-î Kerim’in tefsirinin, meleklerin ve Ruh’un Allah’ın velisine nazil olmasıdır. Bu gecenin ibadetinin bin ayın ibadetinden üstün olması,bir yılın işlerinin takdir edilmesi de Kadir gecesine özgüdür.

Ancak buradaki asıl soru şudur: Şehirlerin ufuklarının farklı olmasından dolayı bütün bu özellikler değişik şehirlerde yaşayanlar için tekrarlanır mı?

Mûminler bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatla değerlendirmelidir. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI