Kainatın ibadet ettiği gün - BARIŞ SANIGÖK

22 Ocak 2020 Çarşamba 09:37

Hz. Yahya peygamberin (yuhanna) Hz. İsa (a.s)’ı

Ürdün de şeria nehri'nde yıkadığı (vaftiz ettiği) gündür. Bu mucizevi olayı insanlar yanlış anlamakla beraber bu hadisi çoğu yanlış anlatıyor.

 

İptali günlerin sonuncusu Kıddes: Kutsal sayma, dua etme, yüceltme, Allah'a şükretme anlamları taşır.

9 Ocak günü doğu Hristiyanları ile Antakya'da Hristiyan araplar, Arap Aleviler ve Ermenilerin (vakıflı köyü) bu bayramı kabul ettikleri ve bugüne mahsus her birinin kendi kültürüne göre kutladıkları bir bayramdır.

1861 yılında seyyah Samuel lyde Alevi dağlarını (Cebel Aleviyyin) gezip gözlemlerini anlattığı kitabında “عiyd el Kıddes” (Kıddes bayramını) şöyle anlatır:

 

Yıkanma bayramı (Kıddes); o gün herkes yıkanmak için pınarlara veya ırmaklara giderler (lyde, 1861: 361-62).

 

“Allah’a, bize indirilene (Kur'ân-î Kerim’e), İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yakupoğullarına indirilene, Mûsâ ve İsa’ya verilen Tevrat ve İncil ile bütün diğer peygamberlere Rab’lerinden verilene iman ettik. Onlardan (peygamberlerden) hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz ona teslim olmuş kimseleriz.” (Bakara - 136)

Özellikle Arap Aleviler, Allah'ın tüm peygamberlerine birbirinden ayırt etmeksizin hepsine iman ederler. Bütün peygamberlere salat selam gönderir ve peygamberlere ait olan önemli günleri kutsal sayarlar. Bilgi eksikliği çeken kişiler Hz. İsa (a.s)'ın dünyaya teşrifini, vaftiz edilmesini, veya Hz. Musa (a.s)'ın yaşadığı önemli günleri kutsal saymasından dolayı Arap Alevileri diğer dinlerden "etkilenmiş" olarak görmek isterler ya da  başka dinlere yapıştırırlar. Bu kesinlikle doğru olmayan bir durum ve iftiradır. Arap Aleviler için Hz. Muhammed (s.a.a) Efendimizin dünyaya geldiği gün ya da 'doğum günü' kadar Hz. İsa (a.s)'ın dünyaya teşrif günü veya herhangi bir peygamberin yaşadığı önemli bir günü, yaptığı güzelliği, mucizesini, insanlığa getirdiği huzuru, zulmü yıkıp barışla dolu günleri müjdelemesini diğer bir peygamberin yaşadığı önemli bir günü, mucizesi gibi her biri nasıl kutsal ise Kıddes günü de böyle kutsaldır.

Yılın en önemli ve en güzel günlerinden biri olarak benimsenmeli. Ayrıca bugün hem kültür açısından zengin hem de kültürel önemi çok fazla olan bir gündür Kıddes Bayramı. 19 Ocak günü gece 00.00'dan itibaren ziyaretlere/türbelere gidilip Allah'a eller açılır ve dualar edilir, sabah gün ışığıyla birlikte büyükten küçüğe kim varsa onlarla bayramlaşılır, namaz kılınır, mezarlık ziyareti yapılır, çocuklara harçlık verilir, nişanlı kızlara erkeğin ailesi tarafından aydiye ismi adı altında içinde yemekten tutun elbiseye kadar bir sürü hediyeyi barındıran bir gelenek yürütülür.

Olmazsa olmazı ve en önemlisi ise bir gün öncesinden evler bayram coşkusuyla temizlenir ve yöreye özgü (krus, kibbe, zingol, zliybe, kake) yemekler yapılır.

19 Ocak Rumi 6 Kenun Seni günü Hz. İsa (a.s) ibadet ederken Reyhan ağacı, Zeytin ağacı, hayvanlar, dağlar, taşlar ve melekler hep bilikte Allah'a ibadet etmişler.

Yani insanların çoğu putlara, ya da kendi aralarından seçtikleri sıradan birini peygamber yapıp ve ya ilahlaştırıp ona taparken, Kıddes günü Hz. Isa (a.s) ile birlikte tüm kainatın yalnız ve yalnız Allah'a secde ve ibadet ettiği, tek kahredici İlah olarak kabul ettiği gündür.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI