Kandil Nedir? - BARIŞ SANIGÖK

11 Mart 2021 Perşembe 00:23

İslam dininin bizlere armağan ettiği, duaların kabul olduğu özel mübarek gecelere Kandil diyerek kutlamak caiz midir?

Mesela Regaip kandilini ele alalım.

Hz. Amine’nin Peygamber Hz. Muhammed (s.a.â)'e hamile kaldığı gecedir. Recep ayının ilk cuma gecesidir. Bu olay 124 bin peygamberlerin kendi hayatlarına böyle bir kutlama  emri vermemiş, Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz bile kendi döneminde kutlamadığı bu olayı Regaip Kandili olarak bizler niye kutluyoruz? Kandil gecesi kutlaması diye bir kavram Peygamberimizden bize kalmadığı halde sonraki dönemlerde icat edilen bu davranışı Kandil gecesi diye kutlanacaksa eğer bu kesinlikle Kadir Gecesinin kutlanması gerekir. Ona da kandil demeye gerek var mı? Sevgili dostlar, şimdi tasavvur edebiliyor musunuz? Kandil diye bir kavramı Peygamber (s.a.â) Efendimiz duymadığı halde, bizlere de böyle bir ismi ulaştırmadığı halde Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin ana rahmine intikal etme gecesi kutlamasını biz yapıyoruz. Aksine buna ilahiler bile yazılmış.

Kaldıki bir nutfenin ana rahmine düştüğünde bunu Allah'tan başka kim bilebilir.

Kandil isimin bizlere ulaşması

Osmanlı padişahı II. Selim (1566-1574) zamanında başlayarak, Camilerin Minarelerinde kandiller (Mum) yakılarak duyurular yapılıp kutlandığı için ismi Kandil olarak anılmaya başlamıştır. Bu da günümüze kadar gelmiştir. Yani Osmanlı Padişahı dönemi öncesinde kandil kutlamaları yoktu…

Şimdi diyorlar ki Regaip Kandiliniz kutlu olsun yani Regaip mumunuz (nutfenin ana rahmine düştüğü) kutlu olsun. Tevbe Tevbe...

-Kaynak-

-Nebi Bozkurt, “Kandil”;

-Halit Ünal , Berat Gecesi maddesi. Diyanet İslam Ansiklopedisi (DİA), İstanbul, 2001, c. 24, s. 300)

Miraç gecesine de kandiliniz kutlu olsun demek caiz değildir.

Doğrusu; Miraç Geceniz kutlu olsun denilir.

İslam dinin bize armağan ettiği kutsal günleri kutlamalı ve kendi değerlerimize, kültürlerimize sahip çıkmalı, Allah'ın emrettiği mübarek gün ve geceleri kutlamalı, saymalı, anmalı ve dualar etmeli.

Keşke bu mübarek gün ve gecelere düşkün olmayı becerebilsek…

Üç aylar içinde bulunan mübarek gün ve gecelerin şefaati ve bereketi siz değerli okurların üzerine olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI