Nazar Boncuğu - BARIŞ SANIGÖK

13 Kasım 2019 Çarşamba 00:59

Hemen hemen her evde vardır ve çoğumuz asıyoruz evimize işyerimize nazar boncuğunu. Ama bilmeyiz ya da araştırmayız nazar boncuğu bize nereden geldi.

Nazar boncuğu figürüne Müslüman, Musevi, Yahudi ve Hristiyan toplumların yanı sıra, Budist ve Hindu toplumlarda da rastlanır.

Nazar boncuğu, insanı kem gözlerden koruduğuna inanılan boncuk. Tarih boyunca, çoğu kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiştir.

Tarihi akademi çalışmalarında bahsedildiği gibi ve arkeoloji kazı çalışmalarında günümüze çıkan bulgularda ve hâlâ sırrı çözülemeyen Piramitlerden birinin içinde Şeytan’ın evi saklıdır. “Piramit”in üzerindeki “her şeyi gören göz” denen sembolde, Şeytan’ın Kâbe’yi, Âdem’i ve Yaradan’ın yarattıklarını takip ettiğini ve bugün de bu olgunun devamının olduğunu kitabeler bildiriyor. Şeytan ve Şeytanilerin hain izleyen gözü, Yaradan’ın yaratışını takip ediyor. Bugün Şeytaniler birçok bilim dalını gasp etmiştir. Oysa Yaradan, asıl her şeyi görendir.

Bunu bildiklerinden, Allah inancını insanlık bilincinden silmek çabasındadırlar. “Her şeyi gören göz”ün insanlığa bakışı, ilgili birimin Masonluk hain bakışıdır. Her türlü bilgileri kendi emelleri uğrunda, insanlığın aleyhine kullanırlar. Her şeyi bilen ancak Allah’tır.

Mesela Firavun üçüncü göz epifiz bezi ile alakalı o çağda ön plana çıkmış olup günümüz illüminati olayının başlangıcı olarak bilinir.

İlk nazar boncuğu M.Ö. 3300'lü yıllara dayanıyor olup, "Mezopotamya'nın en eski şehirlerinden biri olan ve bugünkü Suriye sınırları içinde bulunan Tell Brak'taki kazılarda bulunmuştur.

Eski Mısır tarihine göre göz biçimindeki nazar boncuğu bir gözü ay ve bir gözü güneş olan şahin şeklindeki tanrı Osiris'in Gözü ve tanrı Horus’un Gözü’nü sembolize eder. Horus düşmanı Seth ile savaştıktan sonra kazandığı galibiyet sonrası yaşamın kralı olmuştur bu sebeple Horus’un Gözü kötü bakışları alt edecek güce sahiptir diye bir inanış vardı o dönemde.

Halk arasında mavi gözlü insanların nazarının daha çok değdiğine inanılır. Hatta bazıları tüm renkli gözlü kişilerin bakışlarının nazar değmesine sebep olduğunu düşünür. Bunun dışında kötü, kıskanç, hırslı, dıştan iyi gözükse de aslında kötü niyetli olan insanların nazarının değdiğine inanılır.

Nazar boncuğunun kökeni, olumsuz görüşlere göre Eski Mısır inanışlarına ve her şeyi gören göz denen 'Şeytan'ın gözüne' dayanır. Kur'ân-î Kerim'e göre ise nazardan korunmanın yolu, Fatiha, Îhlas, Felak, Nas süreleri ve Ayetel Kürsi ayetlerinin okunmasıdır.

Sevgili Gazette okurları;

Bunun gibi mistik inanışların günümüze getirdiği şeyleri, nazara ya da halk dilinde göze iyi gelmesi amacıyla nazar boncuğu takanlara ve onların göz atması gereken ayet ve hadisler:

“Gözlerin hain bakışlarını Allah bilir, kalplerin gizlediklerini de... Allah hak ile hükmeder. Onların O'ndan başka yalvardıkları ise hiçbir şeyi yerine getiremezler. Şüphesiz ki Allah hakkıyla işiten ve görendir." (Mûmin - 19)

Rasûlûllah Hz. Muhammed (s.a.â) "Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin" (Ahmet b. Hanbel, Müsned, IV, 154) buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.â) konuyla ilgili olarak "Nazar haktır. Kader ile yarışan bir şey olsaydı, kaderi değiştirirdi." diye buyurmuştur.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI