Parçalanıp Bölünmenin Faydası Yoktur - BARIŞ SANIGÖK

26 Ekim 2019 Cumartesi 00:51

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

"Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, bunlardan yalnız biri Cennete girecektir. Bunlar, benim ve Eshabımın yolunda olanlardır." (İbni Mace)

Cemaat demek Rasulullahın, Ehl-i Beyt'in ve Eshab-ı Kiramın gittikleri doğru yolda bulunan âlimler demektir. Bölerek cemaatleşin, bölün bölünün farklı farklı merkezlere kutuplaşın demek değildir.

73 fırka içinde Cehennemden kurtulacağı bildirilmiş olan kurtuluş fırkası kim o halde?

Türkiye’de bilinen ve günümüzde faaliyette olan 22 Cemaat var. Peki cemaatleşerek mi Cennete gideceğiz ya da Cemaatlere hizmet ederek mi veya insanları bölerek din dil ırk ve mezhep ayrılıklarına sürükleyerek mi?

"Toptan Allah’ın ipine sarılın, parçalanıp ayrılmayın" Al-i İmran süresi 103. âyet-i kerimesi, itikadda, inanılacak bilgilerde parçalanmayın, bölünmeyin demektir. Yani nefsinize ve bozuk düşüncenize uyarak, doğru imandan ayrılmayın demektir. İtikadda ayrılmak, parçalanmak elbette asla caiz değildir. Hadis-i şerifte de 'Toplanmak, toparlanmak rahmet, ayrılık ise azaptır' diye buyuruldu.

Hak olan cemaat ve 73 fırka içinde Cehennemden kurtulacağı bildirilmiş olan 'Fırka-i naciyye bunlardır' buyuruyor. Parçalanmayın âyet-i kerimesi, fıkıh bilgilerinde de ayrılmayın demektir.

Bir mezhepte bulunan Müslüman, diğer mezheptekileri kardeş bilir, onları incitmez, Allah'ın selamını birbirinden kesmez, insanları ayrılığa sevketmez, birbirlerini severler, yardım ederler.

İnsanların yaratılışları gereği birbirlerine benzemediği gibi, sıcak çölde yaşayanlara, bir mezhebe uymak kolay olurken, kutuplara yakın yerlerde yaşayanlara, başka mezhebe uymak kolay geliyor. Bir hastaya bir mezhep kolay iken, başka hastalık için, başka mezhep kolay oluyor. Tarlada ve fabrikada çalışanlar için de, bu ayrılış görülmektedir. Herkes, kendine daha kolay gelen mezhebi seçip, taklit ediyor veya bu mezhebe tamamen geçiyor. Bilemiyor ki mezhebi olmayan Kur'ân-î Kerim'e tabi olmanın ilahi bir emir olduğunu ya da biliyorlar da bu işlerine gelmiyorda insanları bile bile bölmeye çalışıyorlar. Bu durumda dili, dini ve rengi ne olursa olsun İnsan insanlığını yapmalı. Bir hadiste müslüman müslümanlarla dinden dolayı kardeştir. Diğer ırklara tabi insanlarla da Hz. Âdem (a.s)'dan dolayı insan kardeşidir. Yani dünyada ki bütün insanlarla biz kardeşiz ve bu kardeşliği bozmaya, bölmeye, kutuplaştırmaya yönelen kişi önce Allah'a karşı gelmiştir sonra da insanlığa ihanet etmiştir.

Mezheplilerin ve mezhepsizlerin, istedikleri gibi, tek bir mezhep olsaydı ve herkes tek bir mezhebe uymaya zorlansaydı, bu hâl çok güç ve hatta imkansız olurdu. Amellerde tek hüküm mezhebe dayalı olsaydı Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz bizlere öyle bildirirdi. Halbuki rahmet olarak gönderildiği bilinen son peygamber bizlere ne dedi biz neler neler yapıyoruz.

Barış ve kardeşliğe muhtaç olduğumuz bugünlerde ayrımcılık, fitne fücur ve kışkırtma provakatifligi yapmaya çalışan kişileri şiddetle kınıyorum. Ayrıca sizlerden de beriyiz…

Fitne yaparak insanları bölmeye çalışan, içimizde ki barış ve kardeşliği ayırmaya kalkan o elleriniz kırılsın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI