Rabbimize Yakınlaşma Vesiledir Sıla-i Rahim - BARIŞ SANIGÖK

19 Mart 2021 Cuma 00:56

"Ey insanlar, birbirinize selâm verin, akrabanızı gözetin, yemeği yedirin! Geceleyin insanlar uyurken namaz kılın ki selâmetle Cennete giresiniz."

Sıla-i rahim öyle bir ibadettir ki, ziyaret edene de, ziyaret edilene de pek çok manevi faydalar sağlar. Çünkü yakınlarla iyi ilişkiler kurmak, insanın hayatına zenginlik, derinlik ve güzellik katar. Bu ilişkiler devam ettiği müddetçe; manevi bağlar güçlenir, paylaşıldıkça sevinç ve güzellikler artar, üzüntü ve kederler de azalır. İnsanlardaki bencillik ve umursamazlık gibi kötü duygular ortadan kalkar. Sonuçta insanlar yalnızlığın ve bir köşeye itilmişliğin ıstırabından korunmuş olurlar. Yani birlik ve beraberlik içinde yaşayan, beraberinde küskünlükleri değil barışı sağlayan insanları Allah c.c çok sever.

Bir ayet-i kerime'de Allah (c.c);

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” diye buyuruyor.

İnsanlar arası ilişkilere İslam dinimiz öyle büyük bir önem vermiş ki en başta anne-babadan başlayarak bütün yakınlarımızla, akrabalarımıza onlarla olan ilişkilerimizi iyilik ve doğruluk üzere sürdürmemizi, onları ziyaret etmemizi, onların hal ve hatırlarını sorup şefkatle gönüllerini almamızı, maddi ve manevi olarak onları görüp gözetmeyi bir ibadet olarak değerlendirmiştir.

Sıla-i Rahim; Akrabalık ilişkilerini koruyup gözetme anlamına gelir. Pekçok ayet ve hadiste, namaz ve zekât gibi farz ibadetlerden hemen sonra anılması da bu ibadetin önemini ortaya koymaktadır.

Bir gün adamın biri Hz. Muhammed (s.a.â.) Efendimizin yanına gelerek “Yâ Rasûlallah! Benim cennete girmemi sağlayacak bir amel söyler misin?” diye sordu.

Peygamberimiz de (s.a.â); “Allah’a ibadet eder ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmaz, namazını kılar, zekâtını verir ve sıla-i rahim eder, yani akrabalık ilişkilerini sürdürürsen cennete girersin.” buyurdular.

Bir ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz; “Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir.” buyurarak Müslümanları akrabalık bağlarını koparmaktan sakındırmıştır.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.â.) bir hadis-i şeriflerinde akrabalık ilişkilerinin sürdürülmesi hakkında; “Yakınlarınızı tanıyın ve onlarla iyi ilişkiler kurun. Zira sıla-i rahim akrabalar arasında sevgiye, malda bolluk ve berekete, ayrıca ömrün uzamasına vesiledir” diye buyurmuşlardır.

Zira yakınlarıyla iyi ilişkiler kuramayan Herhangi bir kişinin, diğer insanlarla iyi ilişkiler içerisinde olması da zordur. Akrabalık bağlarının zayıfladığı toplumlarda, sevgi ve dayanışma bağları da zayıflar ve sonunda toplumun ahenk ve düzeni bozularak pekçok toplumsal trajedi ve faciaların yaşanması kaçınılmaz hale gelir. Bu olayların olmaması ve yaşanmaması açısından insanların Şeytana yenik düşmemesi için dört kutsal kitapta da uyarılıyor.

Ömrümüzü bereketli kılan, aramızdaki sevgi ve dayanışmayı artıran, rızkımızın genişlemesini sağlayan, bencilliğimizi körelten ve yalnızlığımızı gideren ve en önemlisi bizlere Yüce Rabbimizin rızasını kazandıran sıla-i rahmi yani akraba bağlarını kuvvetlendirme meselesini elimize geçen her fırsat her ve her vesilede çokça yapmaya gayret edelim. Hısım ve akrabalarımızın bizi arayıp sormamalarından kesinlikle şikâyetçi olmayalım. Aksine bunun yerine Sevgili Peygamberimiz’in (s.a.â) şu çağrısına uyalım. buyuruyorlar ki: “Akrabasının yaptığı iyiliğe aynıyla karşılık veren, onları gerçek manada koruyup gözetmiş sayılmaz. Akrabayı koruyup gözeten kişi, kendisiyle ilgiyi kestikleri zaman bile, onlara iyilik etmeye devam edendir.” (Buhari, Edep 15)

Hepimiz Allah'ın rızasını ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.â) sevgisinde buluşmayı ve kavuşmayı arzu ediyoruz. O zaman bu ibadette var olmak için ne yapmamız gerektiği hususunu artık biliyoruz.

Peygamber Efendimiz (s.a.â.) şöyle buyurmaktadır: “Aranızda selâmı yayın. Birbirinize ikramda bulunun ve sıla-i rahmi, yani akrabalık ilişkilerini gözetin.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI