Rabiû'l Evvel - BARIŞ SANIGÖK

4 Kasım 2019 Pazartesi 00:21

Bu ayda iki mucizevi hadislerin yaşandığı gün vardır.

Bir tanesi; Tesi (Arapçada dokuz) günü, 9 ayrı peygamberin bugüne mahsus dokuz mucizesini gösterdiği gün. Ikincisi ise, Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin yeryüzüne gelişiyle batıl yıkılmıştır...

Hz. Âdem (a.s) ve her şey, Onun şerefine yaratılmıştır. Arş ve gökler, Cennetler üzerine, mübarek ismi yazılmıştır. Ona 'Muhammed' adını, dedesi Abdû'l Muttalib koydu. Onun adının yeryüzüne yayılacağını, herkesin Onu medhedeceğini rüyasında görmüştü. Muhammed, çok medholunan demektir.

Bu ay Hicri yılın üçüncü ayı olup Hz. Muhammed (s.a.â) bu ay içerisinde dünyaya zahir olmuştur. Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed el Mustafa (s.a.â) bu ay içerisinde dünyaya rahmet olarak gönderilmiş ve dünyamızı şereflendirmiştir.

Kamerî ayların üçüncüsü, Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Rasulullah (s.a.â), bu ayda dünyaya geldiği için, ayların şereflilerinden denilmiştir.

Rabi'ûl Evvel ayı müslümanlar için önemli bir gelişmenin yaşadığı aydır. Peygamber efendimizin dünyaya teşrifi bu ayda gerçekleşmiştir. Rabiû'l evvel ayının 12. gecesinde peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) dünyaya gelmiştir. Rabiû'l Evvel ayı, aynı zamanda hicri takvimin üçüncü ayıdır.

Peygamber Efendimiz Rabiû'l Evvel ayı içerisinde Mekke'de dünyaya gelmiştir. Bu ayın 12. gecesinde Efendimiz dünyayı şereflendirmiştir. Dünyanın en önemli hadisesinin yaşandığı bu ay Efendimizin dünyaya gelmesi açısından önem arz etmektedir. Efendimiz dünyaya gelmeden önceki bütün kutsal kitaplarda Hz. Muhammed (s.a.â)'in dünyaya geleceği bildirilmiş ve ahd alınmıştır.

Efendimiz dünyaya gelmeden önce dünya kötü bir durumda idi. Çoğunluğunu putlara tapanların oluşturduğu o dönemde her yerde ahlaksızlık çoğalmış ve kötülükler artmıştı.

Peygamber Efendimizin dünyaya gelişiyle bunların sonu olmuştur. Hz. Muhammed (s.a.â)'in dünyaya zahir olmasıyla batıl duygular zail oldu, hak ve hakikat kail olmuştur.

Hakikatı arayan insanlar Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.â) ve O'nun pak Ehl-i Beyti sancağı altında yürümüş ve halen de yürümeye devam etmektedir. Kıyamete kadar da yürümeye devam edecektir. Rabiû'l Evvel ayının fazileti bu ay içerisinde Efendimizin dünyaya gelmiş olmasıdır.

Rabîû'l Evvel, ay takviminin ilkbahar ayıdır. Peygamber Efendimiz, nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi.

Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin dünyaya geldiği gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür.

"Peygamberleri anmak, hatırlamak ibadettir." [Deylemi]

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI