Ramazan Bayramı - BARIŞ SANIGÖK

12 Mayıs 2021 Çarşamba 01:32

“Peygamber de kendisine Rabbinden indirilene inanmıştır, inananlar da. Hepsi de Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inanmıştır. Peygamberlerinden hiçbirini öbüründen ayırmayız, duyduk demişlerdir ve itaat ettik, Rabbimiz, bağışlanma dileriz senden, varacağımız yer, kapındır senin.” (Bakara - 285)

Oruç, görünüşte her ne kadar ferdi bir ibadet olsa da, aslında çok etkin sosyal bir boyuta sahiptir. Mübarek Ramazan ayının evvelinden sonuna kadar dünyanın her yerindeki her Müslümanın her gün belirlenmiş bir saatten özel bir ana kadar imsak etmeleri, İslam dünyasının gafletine rağmen, İslami vahdetin günümüz dünyasında tamamıyla anlaşılabilir en yüce tezahürlerindendir.

Ramazan ayının bitimiyle kutlananFıtır bayramı münasebetiyle İslam ülkeleri yöneticilerinin geniş tabanlı karşılıklı kutlamaları, bu ayda İslam ülkeleri arasında Kur’ân-î Kerim müsabakalarının düzenlenmesi, bu ayın İslam ümmetinin rahmet, huzur ve mutluluk ayı olarak ilan edilmesi, çeşitli ülkelerdeki yöneticilerin iftar merasimleri düzenlemesi, kültürel ve etkin şahsiyetlerin bu merasimlere çağrılması, diğer İslam ülkeleriyle daha fazla uyum adına Fıtır bayramı münasebetiyle tatil günlerinin çoğalması, Allah’a giden yolda kişinin yürüyüşünün siratal mustekîym olması mübarek Ramazan ayının sosyal boyutunun ihyası ve İslami huzurun güçlendirilmesi, insanlığın güçlendirilmesi yönünde yararlanılabilecek kaynaklarla girişimlerdir.

"Alemlerin Rabbi olan Allah'tıan başka ilah yoktur.”

Allah'ım!

Şu hilali bize emniyetle, imanla, sağlıkla, teslimiyetle, sevdiğin ve razı olduğun şeylere koşmakla birlikte geçireceğimiz bir ayın başlangıcı kıl. Allah'ım! Şu ayımızı bize bereketli kıl ve bize onun hayır ve yardımını nasip et; onda olabilecek zararı, şerri, belâ ve fitneyi bizden uzaklaştır."

Allah'ım!

Hz.Muhammed ve Ehlibeyt'ine salat ve selam eyle ve bizleri üzerlerine hilal doğan en hoşnut, hilale bakan en temiz ve bu ayda sana kulluk eden en mutlu kimselerden kıl.

Ey Allah'ım!

Bu ayda bizleri tevbeye muvaffak et; günahtan ve emirlerine karşı gelmekten koru; bizi nimetlerine şükretmeye alıştır; bizleri günahlara karşı bağışıklık kalkanlarıyla donat ve en mükemmel şekilde sana itaat etmeye muvaffak ederek nimetini bizlere tamamla. Şüphesiz sen, çok nimet verensin; övgüye layıksın. Allah, Muhammed'e ve onun pâk ve tertemiz Ehlibey-t'ine salat ve selam eyle.

Allah'ım!

Bu ayda, yapmamız için çağrıda bulunduğun farz itaatini yerine getirmemiz için bize yardımcı ol ve bunu bizden kabul buyur; kuşkusuz sen, bütün cömertlerden daha çok cömertsin; bütün merhametlilerden daha merhametlisin!"

Allah'ım!

Bize ancak temiz şeylerden yedir; iğrenç ve haram olan şeylerden değil. Bize vereceğin rızkı, pisliğe ve hastalıklara karışmamış helal rızk eyle. Ey gizliyi de açık şeyler gibi bilen; ey kullarına iyilikle lütufta bulunan; ey her şeye gücü yeten, her şeyi bilen ve her şeyden haberdar olan (Yüce Allah)! Bize zikrini ilham et; bizi zor kıldığın şeylerden uzaklaştırıp kolay kıldığın şeylere ulaştır; bizi rüşt ve doğru-luğa hidayet et; doğruluklara muvaffak kıl; bizi belalardan koru; günah ve hatalardan muhafaza et. Amin ey alemlerin Rabbi.

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI