Rızkın Sahibi Allah'tır - BARIŞ SANIGÖK

10 Temmuz 2021 Cumartesi 00:04

Yiyecekler ilahi büyük bir nimettir. Allah subhanehu ve teâlâ birçok ayette insanın bakıp ibret alması, değerini bilip Rezzak-î Kerimine şükretmesi için dikkatini bu nimetlere çekiyor.

Yiyecekler içinde bulunan maddeler insanın içinde can buluyor. Yani yediğiniz içtiğiniz temiz ve güzel ise onun içinde bulunan her nevi şeyler sizin kanınıza karışır. Eğer yine yediğiniz temiz olmayan şeyler ise o yediğiniz her ne olursa olsun, onun anatomisinde barınan her şey sizin kanınıza karışıyor. Yani sizinle bir bütün oluyor.

"Bir de insan, yediğine bir bakıversin. Biz şüphesiz, suyu akıttıkça akıttık, sonra yeri yardıkça yardık; böylece onda taneler bitirdik, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalar, boyları birbiriyle yarışan ve içiçe girmiş ağaçlı bahçeler. Meyveler ve otlaklıklar, size ve hayvanlarınıza bir yarar (meta) olmak üzere." (Abese 24-32)

"Ölü toprak kendileri için bir ayettir; biz onu dirilttik, ondan taneler çıkarttık, böylelikle ondan yemektedirler. Biz, orada hurmalıklardan ve üzüm-bağlarından bahçeler kıldık ve içlerinde pınarlar fışkırttık. Onun ürünlerinden ve kendi ellerinin yaptıklarından yemeleri için. Yine de şükretmiyorlar mı?" (Yasin 33-35) Efendimiz Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor: "Allah Azze ve Celle'yi nimetlerine karşı zikredin, yemede aşırıya gitmeyin, bu, Allah'ın nimetlerinden bir nimettir. Sadece O'na şükretmeniz gerekir. Nimetlerden ayrılmadan önce onlarla iyilik yapın. Bu nimetler kesinlikle zail olacak ve sahibinin kendisine nasıl davrandığına şahitlik yapacak. Biriniz yemeğe oturacağı zaman kölelerin oturuşu gibi otursun ve yerde yesin.

Kâfirler, yemek ve tüm lezzet ve şehvetleri elde etmek için yaşıyorlar. Bununla fani bedenlerini tatmin ediyorlar. Mûmin ise, yaşamak ve Allah'a itaat edecek kuvveti elde etmek için helal olan şeylerden yiyip içiyor. Rabbine ibadet etmek ve salih ameller işlemek için yaşıyor. Bundan dolayı Allah (c.c) Mûmin kullarına şu şekilde emrediyor:

"Ey iman edenler size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin." (Bakara - 172)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI