Rüya tabir etmek - BARIŞ SANIGÖK

7 Mayıs 2019 Salı 15:08

Bir insan rüya tabir etme becerisine nasıl sahip olabilir? Bu hususta hadisler ne diyor?

Rüya görmek, yaşam boyunca herkes için vuku bulan bir husustur. Rüyanın nitelik ve keyfiyeti henüz bilginler için iyice aydınlanmamıştır. Kur’ân-ı Kerim Hz. Yusuf (a.s)’ı anmakta ve onun hem sadık rüya gördüğünü  (Yusuf - 4) ve hem de Allah’ın kendisine rüya tabirini öğrettiğini bildirmektedir. (Yusuf, 101)

Hz. Yusuf (a.s) zindandayken zindan arkadaşlarının rüyasını ve zindan dışında da Mısır padişahının rüyasını tabir ve tevil etmiştir. O halde rüya tabiri veya Kur’ân-ı Kerim’in deyimiyle rüya tevili (Yusuf, 101) gerçek ve hakiki bir konu ve de Allah’ın bilgisini peygamberlere öğrettiği bir ilimdir. Peygamber Hz. Danyal (a.s)’da Allah’ın rüya tabiri ilmini öğrettiği kimselerdendir. (Meclisi, Biharu’l-Envar, c. 14, s. 371)

 Kur’ân-ı Kerim, ilahi peygamberlerden başka örnekler nakletmekte ve Allah’ın onların rüyalarının doğruluğunu onayladığını bildirmektedir. (Saffat -105; Fetih “27)

Rüyaların sınıflandırılması hakkında hadislerde iki kısma rastlamaktayız: Bunlardan birincisi ‘Elem’ ikincisi ise ‘Menem’ rüyalardır.
Yani bunun anlamı bazı rüyalar, sadık rüya olmakla beraber,  bazıları da asılsız ve yalan rüyalar anlamına gelir. (Kuleyni, Kâfi, c. 8, s. 91, Daru’l-Kütübi’l-İslamiye)

Doğru ve gerçek olan bir rüya, rivayetlerde “nübüvvetin yetmiş cüzünden biri” (Saduk, Men La Yehziruhu el-Fakih, c. 2, s. 584) sayılmıştır. Bu ilim öğrenmekle elde edilmez ve tezkiye ve temizlenmeye gerek duyar. Özel şartlarda bazı insanlara verilir. Bu yüzden bu nimete az bir grup sahiptir. Elbette bazı rüya tabiri kitaplarında bu iş için bir takım miyar ve ölçüler nakledilmiştir. Ama bu ölçülerin tümel ve mutlak olmadığını ve şartlara, rüyayı gören şahsa ve diğer koşullara bağlı olarak değiştiğini hatırlatmak gerekir. Bu nedenle bu kitaplarda belirtilenler ile kesinlik addeden yüzde yüzlük bir neticeye ulaşmak mümkün değildir. Sonuç itibariyle her gördüğümüz rüyayı hayra yormak gerekir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI