Şaban Gecesi - BARIŞ SANIGÖK

26 Mart 2021 Cuma 02:56

Kısa bir hatırlatma olarak, ay takvimine göre kutlandığı için Şaban Gecesi bazı ulemalar tarafından Türkiye Cumhuriyeti takvimine göre iki gün erken kutlanmaktadır. Ay takvimi dünya takviminden 10 gün eksiktir. Bazen bunu 11 gün olarak baz aldıklarından aramızda bugün hakkında ihtilaf çıkmaktadır.

Dünyamıza huzur ve barışı getirmesi dileklerimle şimdiden kutlu olsun…

Arapçada Leyletun minnîsf Şaban, (Şaban'ın yarısı) denir.

İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Şaban gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil (mum, şamdan) yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat (Berâet), Arapça'da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Bir kısım Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pekçok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin bir hadisi vardır:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' diye buyurur." (İbn Mâce)

Ayrıca Berat gecesi, Kur'ân-î Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına tamamının indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

Şaban gecesi müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirilmesi, bu gecede daha fazla ibadet edilmesi adet halini almıştır. Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin, “Allah-u Teâlâ -rahmetiyle- şâbanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar” buyurduğu rivayet edilmiştir (Tirmizî, “Ṣavm”, 39; İbn Mâce, “İḳāmetü’ṣ-ṣalât”, 191).

Bu geceye Berat Gecesi denmesinin sebebi de, bu gecenin duaların kabul olduğu gece olması sebebiyle çoğu kişinin günahlarının bağışlanması için ettiği dua karşılığında oluşmuştur. Halbuki Şaban Gecesi dua günüdür. Yani duaların kabul edildiği gecedir.

Duhân sûresinde (44/3) Kur'ân-î Kerim'in “mübarek bir gecede” nâzil olduğu ifade edilmektedir. İslâm alimlerinin çoğunluğuna göre burada işaret edilen gece Kadir gecesidir. Çünkü diğer ayetlerde Kur’ân-î Kerimin Ramazan ayında (Bakara - 185) ve Kadir gecesinde (Kadr Süresinde) indirildiği belirtilmektedir. Tâbiîn alimlerinden İkrime’nin de dahil olduğu bir grup alim ise Duhân süresindeki ayetle Şaban gecesine işaret edildiği kanaatindedirler. Bu takdirde Kur’ân-î Kerim'in tamamının Şaban Gecesi levh-i mahfûzdan dünya semasına indiği, Kadir gecesinde de ayetlerin peyderpey inmeye başladığı şeklinde bir yorum ortaya çıkmaktadır. Nitekim bazı müfessirler bu görüşü benimsemişlerdir (bk. Elmalılı, V, 4293-4295).

Şaban gecesinin fazileti ve ihyası ile ilgili müstakil risâleler de yazılmıştır.

Mesela: bk. Keşfü’ẓ-ẓunûn, II, 1591-1592; Îżâḥu’l-meknûn, I, 108; İslâm dünyasında Şaban gecesinin kutlanışıyla ilgili olarak bu kaynaklara  bakabilirsiniz.

Okuduğumuz ahit kitaplarda bu önemli mübarek Şaban Gecesi için şöyle bir bilgiye ulaştım;

Allah c.c kâinattaki bütün canlı varlıkların, bitki ve hayvanların da rızıklarını yazdığı ve ihsa ettiği gecedir.

Bu sadece böyle değil, bu gece Allah c.c ölüm listesini Hz. Azrail (a.s)'a teslim eder.

Bu gece ömrün ve rızkın biçildiği ve kaderin yazıldığı gecedir.

Allah’ım!

Nimetinin yok olmasından, verdiğin afiyetin, nimet ve sağlığın bozulmasından, ansızın cezalandırmandan ve öfkene sebep olan her şeyden sana sığınırım.

Hz. Muhammed (s.a.â) ve Ehl-i Beyt'ine bizden sonsuz salat ve selam olsun. Onların hürmetine Şaban Gecesi'ni bize mübarek kıl, Onun sefaatini ve bereketini bize nail eyle.

Dünyadaki bütün mûminleri korona virüsü vebasından koru ve bizlerin duasına icabet et.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI