Tevbe - BARIŞ SANIGÖK

23 Haziran 2021 Çarşamba 00:31

Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â) bir hadisi şerifte şöyle buyurdu;

Sizden daha önce yaşamış olan bir kişi vardı. Bu kişi tam 99 kişiyi öldürmüştü. Bu kişi yeryüzünde yaşayan en bilgi kişinin kim olduğunu sordu. Yaşayan kişiler o adama bir rahibin olduğunu söylediler. O adam rahibin yanına giderek 99 kişiyi öldürdüğünü ve tövbe etmek istediğini söyledi. Ve rahibe sordu. Bu kadar kişiyi öldürdüm acaba benim tövbe edip bağışlanma ihtimalim var mıdır, dedi.

Rahip adama şöyle cevap verdi. Hayır sen çok kişiyi öldürdün dedi. Bunun üzerine 99 kişiyi öldüren adam rahibe öldürüp öldürdüğü adam sayısını 100’e çıkarttı. Adam orada yaşayanlara başka bir bilge adamın olup olmadığını sordular. Oradaki kişiler ise Alim olan bir kişinin olduğunu söyledi. O adam alim olan kişinin yanına gitti. Rahibe sormuş olduğu sorunun aynısını alime sordu.

Evet sen tevbe edebilirsin. Allah ile senin tevben arasına kimse giremez dedi. Adam geri dönerken yere düştü ve öldü. Adamın ruhunu rahmet meleklerinin mi yoksa azap meleklerin mi alacağı konusunda melekler ihtilaf yaşadılar.

Rahmet melekleri adamın tevbe ettiğini söylediler.

Azap melekleri ise; bu adam zalim ve hiçbir hayrı yoktur dediler.

Melekler böyle tartışırken insan suretinde bir melek geldi ve hakem oldu. Adamın çıktığı yer ile öldüğü yer arasının ölçümü yapıldı. Gitmek istediği yer adamın iyilerin olduğu yer çıktı ve adamın ruhunu rahmet melekleri aldı.

Ayet;

"...Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mûmin topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediğinin tevbesini kabul eder. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.’’

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI