Ücretsiz Sigara Bırakma Tedavisi İle Çocukları Koruma

Çocuklarımızı koruyalım - BAYAN AURORA

24.02.2024 17:00 | Güncelleme Tarihi: 25.02.2024 00:01

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan sigara bırakma tedavisi ve ürünleri ücretsiz olacak. Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan düzenleme kuşkusuz çok önemli. Karara göre, sigara bırakmak isteyenlere Sağlık Bakanlığı tarafından verilen tedavi ve ilaçlar artık ücretsiz olacak.

Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan sigara ve tütün ürünleri kullanımına karşı çok hassas. Bugüne kadar sigara kullanan kaç kişiye sigarayı bırakması için ikna etti. Sigara bağımlılığı gerçekten çok kötü.

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan sigara ve tütün ürünleri kullanımına karşı hepimize büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Başta kalp ve ciğer rahatsızlıkları olmak üzere sağlığımızı derinden etkileyen sigara kullanımı ne yazık ki 9-10 yaşlara kadar gerilemiş durumda.

Elbette öte tarafta uyuşturucu ve madde bağımlılığı sorunu da var. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de uyuşturucu ve madde bağımlılığı, terör kadar tehlikeli bir hal aldı. Gençlerimiz, çocuklarımız, sigaranın, uyuşturucunun, madde kullanımının esiri haline geldiler. Tabi sigara endüstrisi, uyuşturucu ve madde üreticisi baronlar kazandıkça kazanıyorlar.

Jandarmamız, polisimiz kısacası devletimizin tüm birimleri çocuklarımızı, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak üzere başta güvenlik önlemleri olmak üzere her türlü önlemi alıyor, sürekli uyarılar yapıyor.

Ama biz ailelere de yukarıda değindiğimiz gibi büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Çocuklarımızın okulda, dışarda kimlerle arkadaşlık yaptıklarına dikkat etmeliyiz. Zira, arkadaşları çocuklarımıza, gençlerimize iyi de kötü de örnek olabilirler.

Çocuğumuzun okul çevresinde, sokakta, mahallede madde sattığından şüphe duyduğumuz kişileri, polisimize, jandarmamıza anında ihbar etmeliyiz.

Geleceğimizin, ülkemizin teminatı olan çocuklar, gençler sigaranın, uyuşturucu ve madde bağımlılığının esiri olmasınlar.