Ötanazi (Yardımlı intihar) Hayat İçin Çözüm Mü ?

Daha fazla acı çekmemek için ötanazi çözüm mü? - BAYAN AURORA

18.05.2024 18:47 | Güncelleme Tarihi: 18.05.2024 18:47

Hollanda’da Zoraya Ter Beek isimli genç kadın, "mental sağlık sorunları" nedeniyle yaptığı ötanazi başvurusun da bulundu ve 3,5 yıl süren sürecin ardından başvurusu kabul edildi. Ter Beek’in bu başvurusunun kabul edilmesinin ardından Avrupa'da "yardımlı intihar" tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Ter Beek, psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle yaptığı başvurunun kabul edilmesi sebebiyle yaşanan tartışmaları anlayışla karşıladığını belirtti.

Ötanazi, acı çeken hastaların yaşamını sonlandırmalarına yardım etmek amacıyla yapılan bir tıbbi prosedürdür. Son dönemlerde bu konu hakkında yapılan tartışmaların artmasıyla birlikte mental ağrıları olanların ötanazi yapılması konusu da gündeme gelmeye başladı. Ancak ‘mental ağrıların varlığı kişinin yaşamına son verme nedeni olabilir mi?’ sorusu, etik ve hukuki açıdan tartışmalı bir konu olarak karşımıza çıkmakta.

Psikolojik sağlık sorunlarına sahip olan kişilere ötanazi yapılmasının doğru olup olmadığını değerlendirirken, bu bireylerin işlevselliklerini ve yaşam kalitelerini göz önünde bulundurmak önemli. Mental ağrıları olan kişiler, yaşam kalitelerinin düşmesi, işlevselliklerini kaybetmeleri gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda kişinin yaşamaya devam etmesi, fiziksel olarak acı çekmese bile mental olarak büyük bir acıya neden olabilir. Bu noktada, bireyin yaşam kalitesinin bu denli düştüğü durumlarda ötanazinin düşünülebileceği savunulabilir.

Mental ağrıların varlığı bireyin yaşamına son verme nedeni olabileceği düşüncesi, birçok etik ve hukuki sorunu da beraberinde getirmekte. Mental ağrıların varlığının somut ve ölçülebilir bir durum olmadığı göz önünde bulundurulmalı. Bir kişinin yaşadığı acı, kişiden kişiye değişebileceği gibi, zaman zaman da değişkenlik gösterebilir. Bu durumda, kişinin yaşamına son verme kararının alınması için objektif ve net bir ölçüt oluşturmak oldukça zor olacak.

Mental sağlık sorunları yaşayan kişilere ötanazi yapılması durumunda, kişinin tedavi edilebileceği ya da yaşam kalitesini artırabilecek alternatif yolların da değerlendirilmesi gerekmekte. Günümüzde mental sağlık alanında birçok tedavi yöntemi ve terapi seçeneği bulunmakta. Bu nedenle, bireyin yaşadığı acıların azaltılması ve yaşam kalitesinin artırılması için farklı tedavi ve destek seçeneklerinin değerlendirilmesi önem taşımakta.

Ayrıca mental sağlık sorunları yaşayan bireylere ötanazi yapılması durumunda, bu kararın aile üyeleri, sağlık çalışanları ve toplum genelinde nasıl karşılanacağı da göz önünde bulundurulmalı. Ötanazi kararının alınması sadece kişinin kendi kararı olmayabilir, dolayısıyla bu kararın etkileyebileceği diğer kişilerin görüşleri de dikkate alınmalı. Mental sağlık sorunları yaşayan bireylere ötanazi yapılması uygulamasının toplumda yaratacağı etkilerin ve beraberinde getirebileceği risklerin de değerlendirilmesi gerekmekte.

Her ne olursa olsun, ötanaziye karşıyım. Hepimizin bu hayata geliş nedeni ve aynı zamanda görevi olduğunu düşünenlerdenim. Ağrılar nedeniyle birinin yaşamına son verilmesini doğru bulmuyorum. Aksine tedavisinin yapılması gerekir.