Bireysel şiddetle de karşı karşıyayız

Savaşlar yetmedi bireysel şiddetle de karşı karşıyayız - BAYAN AURORA

10.05.2024 17:30 | Güncelleme Tarihi: 10.05.2024 17:30

Savaşlar, iç çatışmalar ne yazık ki güzelim yeryüzümüzde alabildiğine devam ediyor. Hemen yanı başımızda İsrail’in Gazze’ye 7 Ekim 2023’den bu yana yönelik saldırılarında çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 35 bine yakın masum insan katledildi. Gazze’de sadece kadınlar, çocuklar, masum siviller öldürülmüyor, doğrudan insanlığın kendisi öldürülüyor. Orada insanlar, açlıktan, susuzluktan da ölüyor.
Sorunun bir de bireysel yanı var, bireysel şiddet. Kadına, çocuğa insana karşı işlenen bireysel şiddet. Daha birkaç gün önce, Adana’da bir işyerine yönelik düzenlenen silahlı saldırıda, oradan otomobiliyle geçerken kurşun isabet eden genç bir anne, oğlunun yanında öldü. İstanbul’da özel bir lisenin müdürü, okuldan atılan öğrencisi tarafından odasında katledildi. Bilmem hangi ilimizde, yöremizde bir anne, bir kadın en yakınındaki erkek tarafından canından edilmesin, hangi bir örneğini sayabiliriz ki…
Şiddet, bireysel silahlanma alabildiğine gidiyor. İstanbul’da öğretmenini öldüren 17 yaşındaki çocuk nasıl silah edinebilir. Her önüne gelende silah bulunuyor. Trafikte hareket etmek, yolda, sokakta yürümek artık cesaret edilir bir noktaya geldi. Düğün gibi, nişan gibi törenlerde insanların en mutlu olduğu törenlerde sıkılan silahlar nedeniyle insanlarımızı kaybediyoruz. Bu, sözüm ona nasıl bir eğlence anlayışıdır, sorarım sizlere. İnsanlar en küçük olumsuz bir davranışta silaha, bıçağa sarılıyor, dehşet saçıyorlar. Bu tabancalar, tüfekler nereden geliyor, nasıl temin edebiliyorlar? Bireysel silahlanmanın önüne mutlaka geçmeliyiz. Hatta silah ruhsatlarını dahi zorlaştırmalıyız.
Şiddeti artık bireysel yaşamımızdan da toplumsal yaşamamızdan yok etmeliyiz.