Kendini Sevmek - CAN UĞURATEŞ

23 Kasım 2021 Salı 09:52

Hemen her saat başı, hatta anlık değişen haberlerle, haber kanallarından ekrana yansıyanlar korkunç boyutlara ulaştı. Haberlerin önemli bir bölümünü, insanların birbirlerine olumsuz davranış şekilleri oluştururken, zarar gören her durumda insan oluyor. İnsanın, yaşadığı çevreye, kendi yaşam alanına zarar verecek kadar ileri gitmesi, artık akılları zorlar durumda. Sürekli kavga halinde insan ve kendine sorun edecek bir şeyleri de bulmakta zorlanmıyor. Üstelik insan, olumsuz davranışlarıyla, öncelikle kendine zarar verdiğinin de farkındalığından uzak.

Kadına şiddet, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara şiddet ve tabiata zarar verme girişimlerinde insan her daim başrolde. Dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden savaşlar bir türlü sonlanmazken, küresel güçler, bölgesel kaotik yapıda, inisiyatifi, daha önce terör örgütü olarak tanımladıklarına devretmekten çekinmiyor.

Kontrollü kaos, yönetim tekniklerinin içine girecek kadar ileri gitmiş durumda ve insan daha kendisiyle baş edemezken, sürekli diğerleri üzerine oyunlar kurguluyor. İşin garip tarafı, başkaları için kurulan oyunlar, gün geliyor, oyun kurucuyu da vuruyor. Öylesine kaotik sosyal yapılar ortaya çıkıyor ki sosyal toplum giderek kutuplaşarak ayrışıyor.

Hava kirleniyor, sebep insan. Su kirleniyor, sebep insan. Tabiat kirleniyor, ormanlar yanıyor, farklı habitatların zengin doğal yaşamı giderek yok oluyor ve sebep her seferinde insan.

İnsan neden bu kadar hırçın, bu kadar pervasız, bu kadar acımasız önce bunu çözmek gerekiyor. Durum öylesine vahim ki insan, bile isteye kendine zarar vermeye devam ediyor. Bunun birçok nedenini tanımlamak mümkünken, görülüyor ki temel nedenlerin başında sevgiden yoksunluk, sevgisizlik, sevgiyi bilmeme, anlamama geliyor.  Sevgiyi bilmeyen insanın, davranış şekilleri doğal olarak bencilliğe yönlenirken, insan en büyük işkenceyi kendine yapıyor. Sevmeyi bilmeyen insan, öncelikle kendini sevmekten uzaklaşıyor.

O halde insana bir şekilde sevgiyi öğretmek gerek ki sevmeyi bilsin. Sevmeyi bilen insanda doğal olarak saygı ve hemen ardından sorumluluk duygusu da gelişecek ve zaman içinde insan hem kendine hem de çevresine faydalı hale gelecek.

Bu duyguyu geliştirmenin ince tarafı, insanın, aynaya baktığında gördüğü kişiyi sevmesiyle oluşuyor. İnce bir kırılgan çizgi üzerinde bulunan önce ben egosunun, sevgiyle ehlileştirilmesi gerekiyor. Davranış şekillerinin, karşıdan ayna etkisi yapacağını da bilmek gerekiyor. Bu şu demek: Şiddet şiddetle, saygı saygıyla, sevgi sevgiyle karşılık bulur ki bunu bize en güzel şekilde, sadık dostlarımız olan hayvanlar öğretirken, bitkiler de sevgiye güzellikle cevap vermekten çekinmiyor. Öyle ise temel kavram kendini sevmekten ve bu sevgiyi diğerlerine de yansıtmaktan geçiyor. Önce kendini sev, kendine saygı duy ve bunu karşındakilere yansıt ki her daim güzellikler içinde ol.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI