Afrika Dev Salyangozu ile Hala Tanışmadınız mı? - CENGİZHAN GEDİK

16 Eylül 2021 Perşembe 02:27

Dünyanın en büyük kara salyangozu olan bu salyangoz ülkemizde her ne kadar sümüklü böcek olarak tanınsa da aslında sümüklü böcekler ile herhangi bir akrabalığı bulunmamaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde en popüler pet hayvanları sınıfına girmiş ve ülkemizde de yavaş yavaş tanınmaya başlanmıştır. Bakımı oldukça kolay ve masrafsız olması, pet hayvanı beslemeye karar verenler için başlangıç seviyesi olarak tavsiyelerim arasında yer almasında büyük önem taşımaktadır.

Bu canlılar çift cinsiyetli oldukları için iki adet salyangozu yan yana koyduğunuz ve uygun şartları sağladığınız takdirde eşleşme gerçekleşecek ve beş yüz ile bin arasında yavrularınız olacaktır. Fakat üretim tavsiye edilen bir durum değildir.

Bu canlıların doğaya salınımı kesinlikle yasaktır ve idari para cezası karşılığı bulunmaktadır. Bunun sebebi istilacı bir tür olması ve bitki örtüsüne doğrudan zarar vermesidir.

Tüm türleri Afrika kıtasında doğal olarak görülmekte olan bu sevimli canlılar vücutlarında oluşturdukları bir çeşit mukoza sıvısı sayesinde üzerinde herhangi bir bakteri ve mikrop bulundurmamaktadır. Ve dünyanın en steril canlıları sınıfına girmektedir.

Yetişkin bir Afrika dev kara salyangozu on iki santimetre uzunluğa ve altı santimetre çapa erişebilir. Dünyaca ünlü kozmetik firmaları bu canlıların sıvıları ile anti-aging (yaşlanma karşıtı) kremler yapmaktadır. İtalyanlar ve Fransızlar ise bu canlıyı direk olarak yüz bölgesine koyarak yüzlerinde dolaşmasına izin vermekte, bu sayede salgıladığı sıvıyı cildin emerek hücre yenilenmesini hızlandırdığını düşünmekteler.

Bu sevimli canlılar çocuk gelişiminde de kullanılarak çocukların sorumluluk yetisinin gelişmesinde de yardımcı olmaktalar.

Kısacası salyangozlar artık hayatımızın bir köşesinde yavaş yavaş yerlerini almaya ve yıllardır pis ve sümüklü böcek diye üzerlerine yapıştırılan bu tabuyu yıkmaya başladılar.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI