Başlamak - CÜNEYT ÖRKMEZ

18 Haziran 2014 Çarşamba 18:12

Güzel başlamak önemlidir.
Başlangıcın iyisini yakaladığını düşündüğünde yürür gidersin.
Peki iyi başladığını nereden bileceksin?
Bunun en iyi göstergesi heyecan.
Bir şey seni heyecanlandırıyorsa bu iyiye işarettir.
Öyle fazlaca ayrıntılara takılmadan, niyetinin iyiliğinden şüphen yoksa işine bakacaksın. Habercilik açısından çok zengin bir ülkede yaşıyoruz.
Hani yollar gide gide bitse bile, Türkiye yaza yaza bitmeyecek bir ülke.
Ülkenin sevilecek çok şeyi yanında haberciler açısından çok değerli olan bu yoğun gündemini de atlamamak gerek.
Gündemi yoğun bir ülkeyiz ve takipteyiz.
Bir gazetede köşe yazarı olmanın sorumluluğunu taşımanın da ayrı bir heyecanı var.
Gazette yeni bir ses.
Adana’dan yayın yapmanın ayrı bir değeri var benim gözümde.
Türkiye’nin 75 ilinde bir fiil çalışma fırsatım oldu.
Sadece Adana değince aklıma gelen ilk nitelik, samimiyet.
Adana’nın doğallığını, Adanalı’nın samimiyetini seviyorum.
Adana bir Türkiye gerçeği.
Kimi kimden ayırabiliriz ki bu ülkede.
Diyarbakır neyse, İzmir neyse Trabzon neyse Adana’da o. Al her birini bas bağrına. Şimdi diyeceksiniz Adana’nın farkı nerede kaldı. Yok onun o samimiyetini kimseye vermem. Bir kere söz ağızdan çıktı. Diğer iller için söylenecek birer nitelik buluruz. Niyet ayırmak değil gördüğünü söylemekte. Göz görür gönül sever. Adanalı sevilir, Adana’da yaşanır. Hani o Türkiye gerçeğini vurgularken üstüne bastığımız mozaik tanımı geldi birden aklıma. Antep’teki Zeugma mozaikleri gibi aslında Türkiye. Hep der durur olduğumuz bizim mozaik tarafımız.
Bak işte Adana burada, ben Adana’dayım, Gazette Adanalı. Adana’dan dünyaya sesimizi duyurmak için fırsat bulmuşuz ne mutlu bize.
Gazette’de yerelliğin yanında ulusal ve uluslararası bakış açılarının içerisinde yer bulacağını düşündüğüm yeni bir nefes olabilmeği dileyerek yazmaya karar verdim. Yazmak ayrı bir sorumluluk işidir. Yazmak konuşmaya benzemez. Kamuoyuna açık yazmak başka bir iştir. Demokrasi kültürünün bir gereği, ifade özgürlüğünün en güzel biçimidir yazmak. Gelişmiş toplumların en belirgin özelliği düşünce mimarisi içerisinde daha sağlam çözümleri üretmek üzerine olgunlaşmış bir toplum yaratabilmelerindedir.
Bu köşede bulabileceklerinize gelirsek, bu köşe yaklaşık 20 yıla yakın süre gelen sivil toplum çalışmalarının birikiminin bir ürünü olacak. Birey olarak ülkemizin daha yaşanılabilir bir refah ülkesi olması yolunda herkesin düşüncelerinin paylaşılabilir ve dinlenebilir olduğundan yanayım. Ötekileştirilecek bir tarafımızın olamayacağını şimdiden üzerine basarak vurgulamak istiyorum. Eleştirinin varlığını kabul ederek, üslubun saygınlığına sözlü, sözsüz, yazılı her türlü iletişimin doğru kurgulanması ile birçok aykırılığın ortadan kalkacağına,  itinalı tavır ve düşünce ile değer yaratılabileceğine inanıyorum. Yazarın insan doğası gereği duygusal yaklaşımlarının da yazılarına yansıması muhtemel olacaktır. Her insanın olaylar karşısındaki hassasiyetleri değişkenlik gösterebilir. İçinde bulunulan zaman ve mekan içerisinde düşüncelerin yazıya dönüşmesinin zorluğu bazen öne çıksa da birbirimizi anlayabileceğimizden hiç şüphem yok.  
Uzun yıllar Türkiye’nin 75 ilinde bulunma fırsatım oldu. Projeler yürüttük sosyal ve ekonomik bir çok konuda yerel kalkınmadan ulusal gelişmeye uzanacak bir çok aktivitenin içerisinde yer aldık. Şunu açıkça vurgulamak gerek, Türkiye güzel bir ülke ve hiç şüphesis her alanda çok daha iyiyi hak ediyor. Çalışmanın bu derece keyifli olacağı bir başka bir ülke olacağını düşünemiyorum. İnsanı, doğal kaynakları coğrafyası ve potansiyelleriyle bir çok fırsatı içimizde taşıyoruz. Bunca istikrarsızlığın, çatışmanın yaşandığı dünyada meydana gelen negatif gelişmelerin bize daha iyi yaşam koşullarına ulaşmak adına çalışırken itici güç olması gerekiyor. Düşüncelerimizin parlak bir geleceği aydınlatması için birlikteyiz.
Keyifle ve heyecanla okur yazar olmak dileği ile… 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
- 20.06.2014 09:48:36
Cok güzel olmus Hocam ellerine saglik!.. Hasan Eryilmaz-Gemlik

YAZARIN DİĞER YAZILARI