Covid-19 da Olsa Çok İstiyoruz - CÜNEYT ÖRKMEZ

29 Ekim 2020 Perşembe 00:42

Bir yılı doldurmak üzere olduğumuz, dünyayı kasıp kavuran bir krizin içerisinde yaşamak hepimiz üzerinde farklı etkiler bıraktı.  Covid-19 ülkeler için adeta bir kriz yönetimi sınavına dönüştü.  Ekonomik kayıplar gelişen ve gelişmekte olan ülkeler için yılarca süren kazanımların kaybedilmesine neden oldu.

Kaynaklarını, bu güne kadar gösterdikleri performans sonucu oluşan birikimlerini iyi yöneten ülkeler için bu sürecin sonu, hızlı toparlanma için bir avantaj olacak. Bu yetenek bu ülkeler için pandemi sonrası yenidünya düzeni içerisinde rekabet gücü olarak ortaya çıkacak.

Bu kriz sonsuza kadar sürmeyecek ve ölenle ölünmeyecek.

Hiç yoksa insanın alışma becerisi, hızlı öğrenme ve yeni ortama adapte olma yeteneği ile kriz ortamı, doğal bir yaşam ortamına dönüşür ve insan yeni düzende yaşamaya devam eder.  Bakın biz bu konuda iyiyiz. Şu an bunu yaşadığımız söylenebilir.  Yılın 10. ayında on numaralı adaptasyonu yaşıyoruz. Virüs hiç hayatımızdan çıkmasa da olur.

Sakın ha demeyin! Bu duruma adapte olup minnettar olan bir kesimin varlığı inkâr edilemez. Gelişmek için, toplumsal fayda üretmek için çalışma refleksi düşük bir kesim var ve bu kesim negatif etki yaratmaya devam ediyor.  Onlar Covid-19’a çabuk adapte oldular. En kral slogan her zaman basit ve anlaşılabilir olandır.  Evde kal, bulunduğun yerde kal, kala kal!  Hani bunu herkes mi üzerine alınmalı?

ÜLKELERİ KRİZDEN MUCİZE DEĞİL ÇALIŞMAK KURTARIR

Kamu hizmetleri muhteşem hizmetlerdir. Ülke sevdası. Ülkesini en çok sevenler onun için en çok çalışanlardır düşüncesi. Bu hizmetlerin içerisinde görev alanlar, çalışanlar, üretenler, yönetenler. Sürekli kendini geliştiren muhteşem dinamik bir kesim. Sorunu anlayan ve çözüm üreten bir kesim. Gerçek gündemin farkında olan kriz ortamında acil eylem planlamaları yapan uygulayan, güvenilir bir kesim. Bizi bizden alan kesim. Ah!

Vergi kutsaldır. Kazanç vergilendirildiğinde kutsanır. Vergi üretimin ürünüdür. İhtiyaçlar üretimi doğurur. Üretim; işletmenin amaçlarına ulaşabilmesi için insan gereksinimlerini karşılayacak mal ve hizmetleri oluşturma işlemi ve sürecidir.

İşler nasıl?  Ülkeleri krizden mucize değil çalışmak, üretmek kurtarır.

Gelişmek istiyoruz. Evden, TV’den, şezlongdan istedik istiyoruz. Sosyal mesafeli maskeli sohbetlerde istedik, zoomladık istedik. Sosyal medyadan istedik. Kravatlı, takım elbiseli, pijamalı istedik. Sabah gittik akşam geldik istedik, geldik gittik istiyoruz.

Çok istiyoruz. Gelişmek istiyoruz. Olur, güzel olur?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI