Devlet destekleri ve etik sorunlar - CÜNEYT ÖRKMEZ

10 Şubat 2016 Çarşamba 09:28

Devlet girişimciliği desteklemek için özel bir çaba içerisinde.

Girişimcilik çok önemli. İşsizliğin azalması yeni iş alanları yaratılması için girişimcilik mutlaka desteklenmeli. Girişimcilik kültürünün yerleşmesi kalkınmada son derece önemli bir yaklaşım ve tüm dünyada bu alanda çok önemli sosyal ve eğitsel çalışmalar yürütülüyor.

Ülkemizde sosyal politikalar bağlamında ekonomik değer yaratmanın yollarının keşfedilmesini sağlayacak bir kültürel ortam, bir iklim yaratılması için çok daha fazla proje üretilebileceğine gönülden inanıyorum. KOSGEB yolu ile yapılan çalışmalar bu anlamda çok değerli.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında düzenlenen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” ile son yıllarda girişimcilik kültürünün yerleşmesine yardımcı önemli bir fırsat yakalandığını söyleyebiliriz. İnsanlar artık girişimciliği geçmişe göre çok daha yoğun olarak düşünür oldu. Kayda değer bir kesim için kendi başarılı ve yaratıcı işletmelerini kurmak önemli bir hedef haline geldi. Bu gün için bunu düşünmeyenler gelecekte neden olmasın diyebiliyorlar. O yüzden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmak isteyen çok geniş bir kesim bu eğitimlere katılmak için sıra bekliyor. Bu ücretsiz eğitimlerin kalitesinin artırılarak düzenlenmeye devam edilmesi ülkemizde hayat boyu öğrenmeye olan farkındalığı ve inancı da artırması açısından ayrıca önemli.

Fakat tüm bu olumlu gelişmeler bazı sahtekarlar için çok geniş bir iş alanı yaratmış durumda. Kendilerine devlet ile çalışan kuruluş temsilcisi izlenimi veren bazı art niyetliler, hem bireysel hem de kurumsal çalışarak insanların devlet desteklerinden yararlanma beklentilerini acımasızca sömürüyor.

Öyle ki KOSGEB bu sahtekarlık vakaları ile baş edebilmek için kamu spotu hazırlamak zorunda kaldı. Ulaştıkları kişilere kendileri için çok önemli hibeler olduğunu, söyleyerek belirttikleri hesaba para yatırmaları ve sunacakları danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaları isteniyor. Bu arda para yatırıldıktan sonra gönderdikleri KOSGEB destekleri ile ilgili birkaç sayfalık sözde bilgi dokümanı ile danışmanlık başlamadan bitiyor. Ya da daha fazla para almak için işlemlerin devam ettiği izlenimi verilerek sahtekarlık süreci uzatılıyor.

KOSGEB dışında sağlanan devlet destekleri içinde benzer durumlarla karşılaşabiliyoruz.

Bu duruma karşı hepimizin daha duyarlı ve bilinçli olması gerekiyor.

Aksi takdirde büyük çabalarla geliştirilen kamu hizmetleri hedeflerine ulaşmakta zorlanacak.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI