Faiz Meselesi ve Ekonomik Büyüme - CÜNEYT ÖRKMEZ

1 Temmuz 2014 Salı 17:58

İç politikada Cumhurbaşkanlığı seçimleri, dışarıda Irak olaylarının başı çektiği ulusal çıkarları derinden etkileyen gelişmeler varken ekonomi gündemini yoğun olarak etkileyen bir diğer konu ise “faiz meselemiz”.

Sayın Başbakanın ilk faiz artırım kararı karşısında faizlerin yükselmesinden yana olmadığını, ancak Merkez Bankası'nın bağımsız bir kuruluş olarak bu kararın sorumluluğunu taşıdığını ifade ederek bu kararı genel olarak gönülsüz olarak karşılamıştı.

Bu gün için Başbakanın konuyla ilgili yaklaşımı artık faizleri düşürmesi gerektiğine yönelik olarak net bir biçimde söylemlerine yansıyor. Türkiye ekonomisinin Ocak - Şubat ve Mart 2014 ekonomik verilerine göre inşaat ve otomotiv sektörü gibi lokomotif sektörlerde önemli sıkıntılar olduğu görülebiliyor. Sadece otomotiv sektöründe yüzde 30'a yakın bir daralma oldu. Bu sadece bir örnek.

Başbakan Erdoğan, faiz indirimi ile ekonomiyi canlandırmayı planlıyor.

Olası faiz indirimi neye yarar ?

Düşen faizlerle mevduat gelirlerinde azalma olur.

Tüketici kredileri canlanır, bankalar lehine de sayılabilecek avantajlar oluşur.

Artan krediler ile piyasada nakit akışının sağlanması ile inşaat, otomotiv sektörü gibi durma noktasındaki lokomotif sektörler, ticari ortam ve  KOBİ’ler canlanır.

İnsanlar paralarını borsaya götürür ve tahvil ve bono alır, borsada yön yukarı olur.

Faizler indiriminde korkulan ne ?

Geçen ayın TÜFE’de enflasyon oranları yaklaşık yüzde 10 civarında çıktı.

Enflasyon bu seviyelerde iken faiz indirmenin enflasyonun daha da artmasına neden olacağından korkuluyor.

TCMB Başkanı Başçı Haziran'dan sonra kademeli olarak faizin indirilebileceği sinyalini vermişti.

İş dünyası Merkez Bankası'nın piyasa dinamiklerinin gerisinde kalmadan kademeli faiz indirimlerine pro-aktif bir şekilde devam etmesini istiyoruz.

Yüksek faizin girişimcimizin iştahını kestiği söylense de çalkantılı bir dönem geçirmesine rağmen Türkiye ekonomisi 2014'ün ilk çeyreğinde tüm uluslararası tahminleri aşarak, yüzde 4,3 büyüdü.

Gerek Merkez Bankası gerekse hükümetin yaklaşımlarının ve yaşanan tartışmaların genel olarak ekonomik politikalarına olumlu etkileri olacağını düşünmek gerek.

Aksini düşünmek ve bunu ciddi bir sorunmuş gibi görmek büyümek zorunda olan  Türkiye Ekonomisi açısından haksızlık olur.

Cüneyt ÖRKMEZ

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI