Hizmet Yarışı - CÜNEYT ÖRKMEZ

30 Nisan 2015 Perşembe 08:47

7 Haziran seçimleri için geri sayım başladı. Siyaset seçim karnavalında. Hükümet partisi 13 yıl süren tek başına iktidar dönemini Yeni Türkiye sloganıyla daha da öteye taşımayı amaçlarken, muhalefetse kaybettiği seçimlerin rövanşını alma gayretinde.

Siyaset nedir ? Nedir bu seçim yarışının mantığı ?

 En hoşuma giden tanımı şu;  “Hizmet Yarışı”

 Hizmet yarışı başladı. En iyi hizmeti ben veririm yarış desek daha doğru olur sanırım. Hükümet partisi Yeni Türkiye’de daha hızlı karar alacak mekanizmaların varlığını tesis etmek için yeni anayasa ve başkanlık sistemini öne taşıdı. “Yaptıklarım yapacaklarımın teminatı. Yapılanları görün ve daha iyilerini yapabilmemiz için elimizi daha güçlü kılacak desteği bize verin, Türkiye siyasal, ekonomik, sosyal ve hatta kültürel anlamda  13 yıl öncesinden çok farklı bir yerde. Ama burada kaldık, önümüzü açın” diyorlar.

 Muhalefetse gelir dağılımı eşitsizliğini giderme adına sokağa yakın sloganların arkasında, insanların cebine dokunacak, bol ve bereketli vaatlerle seçmeni etkilemeye çalışıyor. Bayram, kış ikramiyeleri, kart borçlarının yapılandırılması, işsizlere iş yoksullara aş, süper sosyal devlet nidaları parlamentoya girme şansı bulacağı düşünülen muhalefet partilerinin ortak vaatleri.

 Siyasi söylemler arasında en dikkat çekeni Kürt sorunu. Çözümü Türkiye’nin önünü açacak sorun. Kansız acısız çözüm isteği tabana yayılmış durumda. Artık geri dönüşü olmamalı. Siyasi gibi görünen sorunun ekonomiye verdiği zarar korkunç boyutlarda. Tüm siyasilerin bu konuya hassasiyetle bakması gerek.

 Ekonomik beklentilerin yaşam standartlarındaki iyileşme ümitlerinin tercihlere etkisi her zaman olmuştur. Tabii ki seçmeni inandırabilmek mühim bir mesele. Muhalefet açısından daha mikro beklentilere dokunan vaatler ön plana çıkarken hükümet partisi açısından genel ve makro ekonomik kazanımların korunarak geliştirileceğine yönelik yaklaşım dikkat çekiyor. İkisi de önemli.

 Seçmen bu vaatleri iyi niyet beyanı olarak görmeli. İyi niyet hoştur. Ancak iyi niyetle icraat ayrı şeylerdir. Umarız seçim öncesi aklımızda kalan hizmet yarışının bu hoş söylemleri kim iktidara gelirse gelsin gerçekleşir. Umarız büyüyen Türkiye’nin büyüyen ekonomisi kalkınma yolunda takıldığımız tuzakları yıkıp geçer. Sert söylemlere takılmayıp genel amaca odaklanmak seçmen olarak bizim işimize gelen tarafı olsun bu seçimin. Tarafız. İyi hizmet edecek olana tarafız hepimiz. Hangi siyasi görüşten olursa olalım oy verme amacımız bir. Amaç en iyi hizmet edeceğine inandığımızı seçmek. Uzlaşının ortak noktasında sandıkta buluşalım.  Demokrasimizin hatırı için ortak noktamız bu “hizmet yarışı” tanımı ile siyasete bakabilmek olsun.

 Siyaset insanları, haydi görelim siz.                                         

                                                                                                                      Cüneyt ÖRKMEZ

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI