Pandemi Krizinden Ekonomik Bir Tartışma Başlatmak - CÜNEYT ÖRKMEZ

13 Kasım 2020 Cuma 01:25

Her şeyden önce, korona krizinden temel bir ekonomik tartışma başlatma girişimi tatsız ve oldukça sıradan bir girişime dönüşmüş durumda. Dünyanın başına inen korona darbelerinin ardı arkası kesilmezken öncelikle ancak elinizde olanlarla durumu idare edebilir, iyilik durumunuza göre pandemi sonrası için rekabetçi öngörülerle yeni planlar yapabilirsiniz.

Elimizde olanları krizin başlangıcından bu yana gördük. Serbest piyasanın covid-19’dan nasıl etkilendiğini bunun sosyal yaşama yansımalarını, İşsizliği, birçok sektördeki performans düşüklüğünü, değişen ihtiyaçları para piyasalarını ve hala eski günlerin havasında olanları...

Krizler ders alanlar için yeni bir başlangıçtır. Gerçi bu kriz bütün dünyanın krizi ama sanki herkesin üzerine düşen payı alması için dünyayı ülkelere bölmüşler. Bizim krizimiz ne? Payımıza ne düştü?

Bizim payımıza düşen bu güne kadar ne biriktirebildiysek o. Elde ne varsa.  Evet, ne varsa onunla durumu idare etmeye çalıştık. Halinize bakıp durumunuzu kendiniz değerlendirebilirsiniz. İyi diyen de, kötü diyen de var. Güzel söz “Su akarken testiyi doldur” Dünyanın en güzel ülkesinde ne doldurduysak, ne ektiysek onu biçiyoruz. Dünyanın en güzel ve en zengin ülkesinde. Zengin derken inanarak söylüyorum. Gördüklerime inanırım. Bir gün başaracağız.

Krizdeki insansı davranışlar oldukça ilham verici.  Bakın bu krizde kimin ne yaptığı ile ilgili bir çalışma yapılsa birçok kuruluşun var oluş gerekçelerine ne kadar ters düştükleri ve yetersiz kaldıkları anlaşılır. Pandemi aslında büyük bir fırsattı bizim için. Çok işler açtık başımıza çok.

Bu performansla buralarda olmak büyük bir sevginin eseri.

Dünyanın en güzel coğrafyasında Allah’ın sevgili kullarıyız. Pandemi bitiyor. Plan ne? Ne yapıyoruz?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI