Yeni Ekonomi Politikalarından Beklentiler - CÜNEYT ÖRKMEZ

13 Ağustos 2018 Pazartesi 10:16

Bir ülkede ekonomik politikaların genel amacı toplumun tüm bireylerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmektir.  Devlet bu amaçla ekonomi politikaları geliştirerek toplumsal refahın olmazsa olmazı olan gelir adaletini ve yeterliliğini sağladığında bu politikalar başarılı olmuş sayılır. Aksi takdirde farklı alanlardaki başarılar eninde sonunda olumsuz ekonomik gelişmelerin etkisi altında kalır.

Türkiye dünden bu güne büyük kararlarla radikal sayılabilecek değişiklikleri çok hızlı gerçekleştirebilmiş bir ülke olarak bu gün ekonomide hak ettiği yeri ne yazık ki tam olarak yakalayamamanın derin sancısını yaşıyor. Çok önemli ve maliyetli yatırımların üstesinden gelen ve dünyayı şaşırtan Türkiye’nin en öncelikli hedefi ekonomik göstergelere gönül rahatlığı ile bakabilecek bir konuma gelmek olmalı.  Sayın Bakan Albayrak’ın açıkladığı enflasyonla öncelikli mücadele kararı çok yönlü ekonomi politikaları uygulanacağının habercisi. Enflasyonla mücadele denildiğinde bu gün için enflasyonun en önemli tetikleyicisi olan dövizdeki yükselişin de önüne geçileceği anlaşılmalı. Çünkü piyasadaki fiyat artışlarının son dönemdeki en büyük sebebi dövizdeki dalgalanmalardan kaynaklı. Ayrıca yine buradan faizlerin yükselmesi ile ortaya çıkan piyasa durgunluğunun da önüne geçilmeye çalışılacağını anlayabiliriz.

Bunu için kısa vadeli çabalar önemli olmakla birlikte uzun soluklu çalışmalara ve planlara hazırlıklı olunmalı. Bu anlamda gerekirse devletin serbest piyasaya müdahalesi, gerekli organlarını oluşturarak eşit ve yasal şartlarda birbiri ile rekabet edecek işletmelerin önünü açarak özel girişimleri daha çok desteklemesi gerekiyor. Döviz kuru ve enflasyon iş dünyasının iyi yönde kararlar almasında iki temel kriteri oluşturuyor. Çünkü bu iki kriterdeki dalgalanmalar iş yapanlara ciddi riskler yüklüyor. Ayrıca cari açık konusunu da atlamamak gerekiyor. Dövizin ucuzlaması ile iş dünyası açısından temel girdilerin maliyetlerinin de ucuzlayacağını düşündüğümüzde üretim ve tüketimin coşacağını ve piyasaya iyi günlerimizde gördüğümüz rahatlamanın geleceğini söyleyebiliriz.

İyimser sonuçlar olarak yeni ekonomi politikalarından beklentimiz; istikrarlı para ve döviz kuru politikası ve bunun sonucunda iş çevrelerinin uzun vadeli yatırımlar yapabilmelerinin önünün açılması, istikrarlı bütçe ve ekonomi politikalarının izlemesi, fiyat istikrarının, sağlıklı ekonomik büyümenin, istihdamın ve dış ticaret dengesinin sağlanması.

Son beş yılı çok önemli iç ve dış meselelerle uğraşarak ve derin badireler atlatarak geçiren ülkemizin ekonomik sorunların aşılması için hükümet nezdinde uygulayacağı kararlı politikalarla bir rahatlama dönemine gireceğine olan inancımızı korumalıyız. Bunun için toplumun her kesimine önemli görevler düşüyor. Neden sonuç ilişkileri kurarak bu günkü durumu ekonomik kriz olarak değerlendirmek yerine yenilenme için bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI