Cinsel Sağlıkta Sorunlar Ve Çözümü

Doktor Civanım Diyor Ki… Cinsel Açıdan Normal Miyim ? - DOKTOR CİVANIM

01.06.2024 22:57 | Güncelleme Tarihi: 01.06.2024 22:57

Pek çok insan, cinsel açıdan kendini normalin dışında hissetmenin veya tamamen normal olan cinsel bedenine rağmen bir sorun olduğunun utancıyla yaşar. Bu korkuyu, işkili, evhamı, vesveseyi; adına ne derseniz deyin, beyninizde oluşturduğunuz tüm kötü ihtimalleri ortadan kaldırmak sizin elinizdedir. Bunun için, kendinize yakın bulduğunuz dostlarınızın deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Bunu bile yapmaktan çekiniyorsanız, bir seks terapistine başvurabilirsiniz. Size anlatılacak yaşanmışlıklar, kendi durumunuzla çakışacağından büyük ölçüde rahatlayacak, özgüven kazanacaksınız.

Artık Eskisi Kadar Seks İstemiyorum
Bu durumun normal olup olmadığını sorguluyorsun büyük ihtimalle… Evet, normalsin. Seks arzumuz yaşamımız boyunca, içinde bulunduğumuz şartlara göre hatta gün içinde bile değişebilir. Aslına bakarsanız, cinsel arzularımız nadiren partnerimizle senkronize olur. Çeşitli nedenlerle sizin libidonuz zirve yaptığı sırada, partnerinizinki dibe vurmuş olabilir. Çiftler uyumsuz libido yüzünden, arzu ettikleri cinsel doyuma ulaşamazlar. Arzunuzu arttırarak uyarılmaya giden yolları bulmak kendi çabanızla mümkün olabilir ancak.

Her Cinsiyet Boşalabilir mi?
Evet, tüm vücut tipleri seks yaparken sıvı salar ve bu çok doğaldır. Genel kanının aksine, kadınların da bir çeşit boşalma yaşadığı artık bilinen bir gerçektir. Bilinmeyen şey ise buna tam olarak neyin sebep olduğu konusudur ki bu yöndeki araştırmalar halen devam etmektedir. Bu salgının muhtemelen vücuttaki bazı bezlerden, daha ziyade mesaneden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak bazı iddiaların aksine, bunun idrar olduğunu söylemek doğru değildir.

Orgazm Olamıyorum
İnsanların doruğa ulaşabilmek için çabalamaları çok yaygın ve normaldir. Günümüzde bir partnerle değil de tek başına orgazm olmak, libidonun zirve yaptığı durumlarda daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Orgazm olamıyorsanız evet, siz de normalsiniz. Normal olmayan şey ise; tek başınıza veya bir partnerle nasıl orgazma ulaşabileceğinizin yollarını henüz keşfetmemiş olmanızdır. Bunu en doğru ve kolay başarabilecek tek kişi sizsiniz, yeter ki isteyin.

Seks konusunda kendinizi ‘normal’ hissetmekte zorlanıyorsanız; hayal ürünü olan mitleri yıkarak, kendinizi daha ilgili hissetmeniz ve cinselliğinizi kontrol altında tutmanız kendi ellerinizdedir. Bunu tek başınıza başaramıyorsanız muhakkak bir seks terapistinden yardım alınız.
Kalın sağlıcakla.