Tatil Tatildir! - DR. YUNUS EMRE AYNA

21 Ocak 2020 Salı 10:55

Bir dönem bitti ve 2milyon 189 bin öğrenci iki haftalık yarıyıl tatiline girdiler... Adı üstünde tatil çoğu öğrencinin dört gözle beklediği bir şey. Nadiren de okulu özleyecek olanlara rastlayabiliriz. Çocuklarımıza söyleyeceğimiz en önemli şey tatilinizdir hakkınızdır güle güle dinlenin.

Ama gelin görün ki ebeveynlerin bakış açıları ve yaklaşımları çok farklı ve çoğu zaman kabul edilemez boyutlar da sıradan veya manipülatif diyebiliriz.

Özellikle “ bu tatil boş durman yan gel yatman için değil daha çok çalışıp arayı kapatman için fırsat “ veya “işte sana günde 8-9 saat çalışman için fırsat” söylemleriyle çocukta baskı dolayısıyla da kaygıyı arttıran ebeveynler var dediğimiz de eminim aklınızda birçok yakınınız canlanmıştır. Hatta belki de “aaa bu benim” de diyenleri duyuyorum.

“E peki hiç mi çalışmasınlar boş boş otursunlar mı? Nasıl davranalım ne yapalım? “ diyorsanız işte size çok öz bir liste...

Tatil süresi sadece 15 gün ve bu zamanı iyi yönetme adına 1/3 oranı ve kuralına göre düzenlemeye yönlendirin çocuklarınızı

- Etkin ve iyi bir dinlenme yapsınlar ( 1/3 )

- Etkin ve verimli aktiviteler yapsınlar ( 1/3 )

- Etkin ve verimli kısa tekrar ve çalışmalar yapsınlar ( 1/3 )                               

Göreceksiniz böylece çocuklarınız hem tam dinlenmiş, hem tam motive olmuş hem de ikinci döneme tam hazır hale gelmiş olacaktır.

Unutmayın ki TATİL TATİLDİR...

Hadi bakalım sevgili veliler değerli ebeveynler bu tatil sonunda sizin EBEVEYN KARNENİZ nasıl olacak bakalım...


Diyarbakır Dicle Üniversitesi

Klinik Psikoloji Anabilim Dalı

Dr. Öğretim Üyesi

Gelişim Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı

Yunus Emre Ayna

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI