“Kanatlarım balmumundan” - ESRA BALKAYA

5 Ağustos 2020 Çarşamba 00:18

Sonu gelmeyen istek ve arzularımızı, aç gözlülüğümüzü kısaca hırs diye, yanımızdaki insanlarla kazanma isteğimizi, inanç, kararlılığa ise azim diyoruz. Hırsın sonu yoktur hep daha fazlasını ister insanoğlu…

***

İkarus’un hikayesini bilir misiniz?

“İkarus, Atinalı bir mimarın ve mucidin oğludur. Olaylar Ege Denizi’nin güneyinde Girit Adası’nda geçer. Girit eskiden Minos uygarlığının beşiğiydi ve Antik Yunan kültürünün yükselmesinden evvel büyük bir güce sahiptirler. Fakat bir gün Santorini’deki yanardağ patlayana kadar.

Kral Minos’un başı Minotauros adlı boğa başlı, insan vücutlu bir canavar ile büyük dertteydi. İşin en kötüsü de kralın eşi Pasiphae’nin tanrılar tarafından cezalandırılıp bu yarı boğa, yarı insan bir çocuğu doğurmuş olmasıydı. Çevresine zarar veren bu canavar için Kral Minos, canavarı hapsetme çözümünü bulur.

Bunun için Yunanlı ünlü mimar Daedalus’u çağırır. Kendisine karmaşık yollar ve odalardan oluşan büyük bir kale yapmasını ister. İçeri giren birisinin bir daha dışarı çıkış yolu bulamayacağı bir yapı ister, Kral. Daedalus, üstün zekâsıyla içinden bir türlü çıkılamayan bir labirent yapar ve canavar oraya konur. Canavar için Atina gibi çevredeki şehirlerden toplanan 7 kadın 7 erkek kurban olarak labirente atılmaktadır. Zamanla Atina halkı bu duruma isyan eder ama Girit Kralına karşı bir şey yapamazlar. Atinalı üstün bir savaşçı olan Thesseus, kurban adayı olarak Girit’e gider. Labirentte canavarla savaşıp onu öldürmek ister ama labirentin karışıklığında yönünü şaşırır. Daedalus’a başvurur. Daedalus da bir iplik yumağını alıp, labirentin girişine bağlayarak yürürse, kaybolmadan başladığı yere geri dönebileceğini söyler…

Thesseus labirente girer, yönünü kaybetmeden ilerler, sonunda savaşarak canavarı öldürür. Canavarı öldürünce kahraman olur. Kahramanımız olur da ona aşık olan prensesimiz olmaz mı sandınız?

Kralın kızı Thesseus’a âşık olur… Thesseus, kralın kızını da alarak Girit’ten gider. Kral bütün bu olayların sorumlusu olarak Deadalus’u ve İkarus’u görür.

Kral, Daedalus’un Thesseus’a labirentin sırrını açtığını düşünüp, onu cezalandırmak için oğlu İkarus’la beraber kendi yaptığı labirente kapatır.

Becerikli mimar nasıl kurtulacağını düşünmeye başlar. Fakat o kadar iyi bir labirent yapmıştır ki, kendisi bile içinden çıkamamaktadır…

Sonunda başka bir fikir bulur... Kuşların bıraktığı tüyleri toplayarak balmumuyla birleştirip kendine ve oğluna birer kanat yapar. Kanatları sırtlarına yapıştırıp kollarına bağlarlar.

Daedalus oğlu İkarus’a, kanatlar balmumundan yapıldığı için çok alçaktan da çok yüksekten de uçmamasını tembih eder. Çok alçaktan uçarsa nemin kanatları ağırlaştırarak uçmasını engelleyeceğini, çok yüksekten uçarsa güneşin balmumunu eritip kanatlarını yakacağını söyler.

Ona sıkı sıkıya tembih eder: “Ne çok alçaktan uç, ne çok yüksekten!”

Genç İkarus kanatlarını takar ve kendisini hava boşluğuna bırakıp uçmaya başlar.

Giritliler şaşkın bir şekilde aşağıdan olanları seyrederken, onlar özgürlüğe uçarlar.

Takma kanatlarla uçarak yükseldikçe İkarus’a bir şeyler olmaya başlar. Özgürlüğün, uçmanın ve kendi kanatlarıyla yükselmenin keyfini aldıkça, kendinden geçer İkarus. Babasının tüm söylediklerini unutup, gözünü güneşe diker. Ona dokunmak istercesine, tüm gücüyle güneşe doğru yükselmeye başlar. Tüm sınırları unutup yükseldikçe yükselir.

Güneşe yaklaştıkça, İkarus’un balmumundan yapılmış kanatları erimeye başlar. İkarus durmak bir yana daha da yükselir. Sonunda kanatları eriyip kopunca İkarus Ege Denizi’ne düşer, sularda kaybolur”

Eline imkan verildiği zaman daha fazla güce erişmek ister ya insan işte bu hikaye de o insanoğlunun trajedisidir. İkarus, güneşe ulaşamadı yükseldi de yükseldi ama ulaşamadı. Bu sebeptendir ki yükselme hırsına kapılan bir çok insanın ikonu olmuştur.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI