BİLİM ADAMLARININ ŞÜPHELİ ÖLÜMLERİ… - FARUK ÖNALAN

27 Ocak 2016 Çarşamba 09:35

İran’ın -özellikle- nükleer faaliyetlerinde görevli bilim adamlarının yapılan saldırılarda hayatını kaybetmesi dünyada büyük yankılar uyandırmıştı.

Ocak/ 2007 Dr. Ardaşır Hüseyinpur zehirlenerek hayatını kaybetti. (Stratfor:  Mossad tarafından radyoaktif zehirlenmeyle öldürüldü)

Ocak/2010 Prof. Mesud Ali Muhammedi, bombalı saldırı sonucu öldürüldü

Kasım/2010 Dr. Mecid Şehriyari bombalı saldırı sonucu öldürüldü.

Kasım/2010 Dr. Feridun Abbas Davani bombalı saldırı sonucu eşiyle birlikte yaralı kurtuldu. Daha sonra Ahmedinejad tarafından Atom Enerjisi Başkanlığı’na getirildi.

Temmuz/2011 Fizik Profesörü Darius Rızai Necad silahlı saldırıda öldürüldü.

Ocak/2012 Nükleer Fizikçi Mustafa Ahmedi Roşan bombalı saldırıda öldürüldü.

İran’da nükleer fizikçilere saldırılar dünya kamuoyu gündemine otururken, Savunma Sanayisi her geçen gün daha da güçlenen Türkiye’de Aselsan, TÜBİTAK ve Üniversitelerde görev alan bilim adamlarımızın şüpheli şekilde ölümlerinin (intihar/kaza) üzerlerine gidilmedi, sebepleri detaylıca araştırılmadı. Neyse ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Aselsan dosyası yeniden soruşturulacak.

SON 12 YILDA YAŞANAN ŞÜPHELİ ÖLÜMLERİ YENİDEN HATIRLARSAK…

2004 yılında TÜBİTAK'a ait bir minibüs Çanakkale–Gelibolu yolunda saman yüklü  bir traktöre çarpmış kazada Kara Kuvvetlerinden. Yüzbaşı Yücel Kenter, Elektrik Elektronik Mühendisi Ercan Kuruoğlu ve bir personel hayatını kaybetmişti. Ercan Kuruoğlu, 2003 yılında Süleymaniye “çuval baskınında” Türk çadırında el konulan 'kripto çözücü' bir aletin mucidiydi.

07 Ağustos 2006'da Aselsan'da görevli Makina Mühendisi Hüseyin Başbilen Pursaklar'da aracının içinde bileği ve boğazı kesilmiş şeklinde bulundu. Başbilen’in milli tank projesinde görev aldığı, öldüğü gün bu konuda sunum yapacağı, ayrıca F-16 savaş uçaklarının sinyal kırıcı sisteminde de çalıştığı söyleniyordu.

16 Ocak 2007'de Elektrik Mühendisi Halim Ünsem Ünal, Eymür Gölü kıyısında başından vurulmuş halde bulundu. (Halim Ünsem Ünal sadece altı(6) ay Aselsan’da görev yapıp; 31 Aralık 2000 tarihinde istifa etti.)

24 Ocak 2007’de  Elektrik Mühendisi Evrim Yançeken Ankara Batıkent'te oturduğu binanın 6. katından düştü. (İki ismin de Şifre çözme konusunda çalışmaları olduğu söylenmekteydi.)

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olan Burhaneddin Volkan, Aselsan'da iki yıl Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği'nin Uçak Komuta Kontrol Merkezi bölümünde çalıştı. Askerliğini yaptığı Bando Okullar Komutanlığı'nda 7 Ekim 2007'de nöbetçi subay odasında Vzör marka silahla intihar(?) etti.  

30 Kasım 2007'de ''Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarımı ve Test Laboratuvarları'' projesinde görevli Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan’ın da içinde bulunduğu Atlas Jet uçağı Isparta’da düştü. Kazada 57 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kazada hayatını kaybeden Prof. Engin Arık, aynı zamanda İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarında kurulu nükleer araştırma merkezi (European Organization for Nuclear Research) CERN'deki ''Atlas Projesi''nde çalışıyordu.

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik bölümünü birincilikle bitiren Zafer Oluk, 7 yıl ASELSAN'da Leopar tanklarının yazılımını yapan ekipte görev aldı. 2007 yılında İstanbul'daki Hadımköy 1'nci Zırhı Tugay Komutanlığı'nda başladığı askerlik görevinde, trafo merkezleri, ana dağıtım panoları ve jeneratörlerin periyodik bakım sorumlusu yapıldı. 08 Mayıs 2008 tarihinde bir arızayı gidermek üzere bir astsubay ile gittiği Sancaktepe Kışlası'da çıktığı trafoda elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

18 Mart 2010 tarihinde Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmış Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, kendini asarak intihar etti.

“Takip ediliyorum” endişesiyle eşi ile çocuklarını Kahramanmaraş’a gönderen Akyurt Aselsan tesislerinde görevli olan Hakan Öksüz, 25 Ocak 2013 Ankara’da Eskişehir yolunda geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybetti. Yaklaşık 15 yıldır Aselsan’da görev yapan Öksüz, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunuydu. Daha önce de Keçiören’de bir market çıkışı kaçırılıp, darp edildikten sonra boğazı kesilerek köprü altına atılması, kazanın olduğu gün işyerinde imza atıp akabinde hemen çıkması soru işaretlerini arttırıyor.

26 Ocak 2013 tarihinde yine Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Başkanlığı yapmış Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak, ilaç içip bileklerini kestikten sonra 4. kattan kendini boşluğa bırakarak intihar etti.

15 Ocak 2015 tarihinde Aselsan Mühendisi Erdem Uğur, yatağında üzerinde battaniye örtülü, ağzına dayanmış büyük tüp hortumuyla bulundu. Daha sonra genç mühendisin intihar(?) ettiği açıklandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI