CELOSİA SP. (HOROZİBİĞİ- PÜSKÜL ÇİÇEĞİ) - FATMA AYDAR DOĞRULUK (KONUK YAZAR)

6 Aralık 2019 Cuma 18:15

Bitki bakımı serisinin ilk yazısında sizlere, çiçek renklerinin sıcaklığıyla Akdeniz bölgemizi yangın yerine çeviren bitkimiz Celosia’dan bahsetmek istiyorum. Ülkemizde, çiçeğinin şeklinden dolayı Horozibiği olarak adlandırılmıştır.

Celosia, peyzaj çalışmalarımda çok severek kullandığım otsu ve tek yıllık bir bitkidir. En sevdiğim özelliği tohumunu döktüğü her yerden tekrar filizlenmesi. Bu özelliğinden dolayı her bahar bulunduğu ortamı çiçeklendirecek kalabalığa ulaşmasını seyredebiliyorum.

Celosialar 90 cm’e kadar boylanabilirler. Filiz döneminde açık yeşil olan yaprakları olgunlaştıkça koyu yeşil –kırmızı alacalı bir renk alır. Farklı türlerinde mordan kırmızıya doğru geçen yapraklarını da görebiliriz. Kökleri ince saçaklar halinde olduklarından dolayı çürümeye yatkındırlar, bu nedenle toprağı nemli kalacak şekilde sulama yapmak yeterlidir.                                    

Şekil olarak mısır püskülü ve horozibiğini andıran çiçeklerin; kırmızı, pembe, ekru, fuşya, mor ve sarı renklerini görebiliriz. Normal şartlarda güneşi çok seven bitkimizi yazın güneş alan yarı gölge alanlarda kullanmamız gerekir. Çünkü parlak renkleriyle dikkat çeken çiçekleri, güneşin yakıcılığına dayanamaz ve solmaya başlar.  Haziran başından eylül sonuna kadar çiçeklenme süreci devam eder. Sonbaharın sonuna doğru krem rengini alan çiçeklerin tohumlarını 2 cm derinlikte toprağa ekerek kolay bir şekilde üretebiliriz. Kışın bolca sulanan tohumlar ilkbahardan sonbahar başına kadar filizlenip çiçek açma sürecini tamamlar ve bu döngü bu şekilde devam eder. Yeni filizlenen horoz ibiklerinizin yerini değiştirebilirsiniz, bu işlem bitkinize zarar vermez.

Horozibiği tıbbi bitkilerin başında gelir. Görsel kullanımda ise; kaya bahçelerinde, park peyzajında, kavşak/refüj çiçeklendirmelerinde, bahçe peyzajında, kesme çiçek alanında ve iç mekan saksıları içerisinde kullanıma uygun, bakımı ve üretimi çok kolay olan bir bitkimizdir. Saksıda ve vazoda kullanımında etrafını temizlemeye özen göstermelisiniz aksi takdirde, dökülen tohumlarını severek tüketen böcekleri evinize misafir etmeniz gerekebilir.  Baharda bahçenizde sımsıcak bir görüntü istiyorsanız, Celosia kesinlikle kullanmanızı tavsiye edeceğim bir bitkidir. Sizi hiç yormaz kendi kendine filizlenir, çiçeklenir ve tekrar çoğalır. Size sadece onun muhteşem çiçeklerinin yeşille ahengini seyretmek kalır.

Horozibiğini mayıs-haziran aylarında birçok fidan/fide üretim ve satış firmalarında bulabilirsiniz.

Bitkilerinize ve kendinize çok iyi bakın.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI