Büyükşehir Belediye Başkanının görevleri - FATMA İNCİ GÜL

1 Şubat 2016 Pazartesi 09:16

Büyükşehir Belediye Başkanının görev ve yetkileri, Anayasamızın 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 18. Maddesinde çok açık ve net belirtilmiştir.

“Büyükşehir Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye idaresinin başı ve tüzel kişiliğinin temsilcisidir” deniyor.

“Büyükşehir Belediye Başkanları, görevlerinin devamı süresince siyasi partilerin yönetim ve denetim organlarında görev alamaz.”

Belediye başkanları, görevleri süresince halktan aldıkları yetki ile, hiçbir siyasi görüşün etkisi altında kalmadan ve hiçbir siyasi görüşe ayrıcalık göstermeden sadece halka hızmet etmek için çalışırlar.

Vatandaşın daha güzel ve çağdaş bir ortamda yaşayabilmesi için gerekli projeleri yakınen denetliyerek hayata geçirirler.

Halktan topladıkları tek kuruşun değerinin bilincinde olarak, bunun kat kat fazlasının onlara dönebilmesi için var güçleri ile çalışırlar.

Başkanı oldukları beldenin düzeni de onlardan sorulur...

Trafik düzeninden tutun da, şehir düzenine, görsel-işitsel düzene kadar herşey onların sorumluluğundadır...

Sınırları dahilinde yaşayan insanların sosyal ihtiyaçları için gerekli önlemleri alıp, çözüm üretmek de onların işi...

Açın karnını doyurmak da...

Ama en önemlisi, tüm bunları yaparken vatandaşın psikolojisini en üst düzeyde tutabilmenin çözümünü gerçekleştirebilmek de onların görevi...

Kısacası, belediye başkanları, belediye sınırları içerisinde bulunan herkesin ama herkesin daha iyi koşullarda yaşayabilmeleri için gerekli herşeyi yapmakla yükümlüdürler.

Yasalarımız bunu öngörüyor.

Kaldı ki, Hükümetimizin hedeflediği "Büyük Türkiye"yi oluşturabilmek için işte bu olması gereken koşullar altında yaşayan, psikolojisi düzgün, çevresinden gerekli motivasyonu almış, dolayısı ile kalbi, yaşadığı ülkenin aşkı ile dolmuş insanların özverili çalışması ile mümkün olacak.

Hiç kimse, ama hiç kimse, ülkemizin “Büyük Türkiye” hedefine ulaşabilmesinin önüne geçmemeli.

Bu bir Büyükşehir Belediye Başkanı olsa dahi.

Bir ülkenin kalkınmasının temelinde yatan en büyük unsur; o ülkede yaşayan bireylerin sadece kendi üzerlerine düşen görevleri yapmaları...

Zaten herkes üzerine düşeni yaparsa, sistemin ne kadar da tıkıt tıkır işlediğini görecekler.

Şunun çok iyi bilinmesini isteriz ki;

Ne olursa olsun, her türlü engele, dayatmaya rağmen, bunun için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizden, "Büyük Türkiye" yolunda üzerimize düşen görevi her zaman yerine getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI