Cumhur İttifakı ve Hüseyin Sözlü - FATMA İNCİ GÜL

7 Mart 2019 Perşembe 11:03

Dün gece başımı yastığa koyduğumda, şunu fark ettim. Gazete sahibi olmadan önce hemen hemen her gün köşe yazısı yazardım. Bugün ise, yılda üç ya da dört, bilemediniz beş yazı yazıyorum.

Ve kendi kendime dedim ki bundan sonra fırsat buldukça, “yaz.”

Çünkü 25 gün sonra doğup büyüdüğüm kentimin kaderi değişecek… Ülkemin kaderi değişecek… Benim kaderim değişecek…

***

2009 Yerel Seçimlerinde, MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aytaç Durak, 237 bin 198 oy alırken, AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Bilici, 235 bin 811 oy almıştı.

CHP Büyükşehir Adayı olarak Soner Çetin’i göstermiş, bir hafta sonra Ümit Özgümüş aday olmuştu. Aldığı oy oranı ise 209 bin 530’du. HDP ise o dönemde DTP’ydi, Adana’dan 72 bin 45 oy almış. 

***

2014 Mart Yerel Seçimlerinde, şu anda Cumhur İttifakı’nın adayı Hüseyin Sözlü, MHP’nin adayıydı ve 410 bin 293 oy almıştı.

AK Parti’nin Adayı Abdullah Torun, 390 bin 301 oy,

CHP’nin Adayı Yıldıray Arıkan, 304 bin 489 oy,

HDP ise 89 bin 92 oy almıştı.

Geçtiğimiz seçimde CHP’li seçmenin bir kısmı partisine kızıp MHP’ye yani Hüseyin Sözlü’ye oy verdiğini de hatırlatmam gerekir.

***

Şimdi evvela şuna dikkat etmek gerekiyor.

25 gün sonra yapılacak seçimleri değerlendirirken, 2009 ile 2014 Yerel Seçimlerinin sonuçlarına da bakmak gerekiyor.

2009 Yerel Seçimlerinde yarışta MHP, fazladan 2 bin oy ile seçimi kazanıyor.

2014’te ise, MHP’ye gelen tepki oylarını çıkarırsak, o da yaklaşık 50 bin oy olduğunu tahmin edebiliriz. Seçmenin bir kısmı da HDP’ye oy verdiğini varsayarsak, MHP’nin oyu, 360 bin civarında oluyor.

Bu da şunu gösteriyor; Cumhur İttifakı’nın adayı Hüseyin Sözlü, bu seçimin galibi.

Önceki seçim sonuçları ve adaylık öncesi yaşanılanları düşündüğümüzde, bazı seçmen partisine kızmış, ya da başka partinin adayının daha iyi işler yapacağını düşünerek, sandıkta oyunu kullanmış.

Bugünü düşündüğümüzde, HDP, Adana’da aday çıkartmadı.

Ve Millet İttifakı’nın Adayı Zeydan Karalar’ı destekleyeceği aşikar. HDP, bunun karşılığına bir şey istemiş midir? Elbette istemiştir. HDP’nin, “Vatan, Millet” derdinde olmadığını anlatmaya gerek yok.

Yeni kurulan bir parti İP, ilk kez Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimine katıldı. Onun da Adana’daki oy oranını yazmakta yarar var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde İP Genel Başkanı Meral Akşener, Adana’dan 125 bin 982, İP Milletvekilliğinde ise, 158 bin 966 oy almış. Tabi o günlerde, İP ile ilgili bir hava yaratılmıştı. Adana’da bugün genel seçim olsa, aynı oranda oy alabilmesi biraz zor görünüyor. Çünkü birçok seçmen aradığını tam olarak İP’te bulamadı.

Bu seçimde, CHP+İP+HDP, bu üç partinin oylarını topladığımızda, Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü’nün önde olduğunu görmek zor değil.

Şunu da hemen belirtmek gerekir; “bu seçimin çekişmeli geçeceğini” daha önce de yazmıştım.

Sakın ha…

“Ben zaten bu işi garantiledim” gözüyle bakarsanız, seçimi rakibiniz almış demektir.

Allah rahmet eylesin, 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in çok güzel bir sözü var: “Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz.”

Aynen böyle abicim…

Rehavete kapılmayın.

***

Küçük bir hatırlatma; “Hani sosyal medyada “daha ucuz (!)” diye reklam yapıyorsunuz ya, umarım sosyal medyanın saman alevi kadar etkili olduğunu da biliyorsunuzdur.”

 

Cuma Günü: Seyhan’ın Galibi Kim Olacak?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI