Ermeni Soykırımı Yalanı - FATMA İNCİ GÜL

26 Nisan 2021 Pazartesi 00:08

Aradan 100 yılı aşkın süre geçmesine rağmen “Osmanlı'nın, 2 milyona yakın Ermeni’yi katlettiği yalanı”, maalesef ki her yıl başka bir ülke tarafından “temcit pilavı” gibi ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuluyor.

Biraz tarih sayfalarını karıştırdığımızda ortaya atılan yalanların hiç de gerçeği yansıtmadığını görebiliyoruz.

Dün Almanya, daha önce Fransa, şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri…

Ve diğer Türkiye’ye yaptırımda bulunmaya çalışan ülkeler…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her geçen gün daha da güçlendikçe, elini masaya vurdukça ne yazık ki önümüze hemen “temcit pilavı” konuluyor.

Osmanlı İmparatorluğu, yükselişinin zirvesindeyken üç kıtaya yayılan ve çok çeşitli kültürleri, dinleri ve dilleri barındıran, farklılıklara rağmen 623 yıl hüküm sürmeyi başaran bir imparatorluğun çöküşüne doğru Ermeni isyanlarının neticesinde yaşananların bugün “soykırım” olarak anılması yalandan, iftiradan öte değildir.

***

ABD Başkanı Joe Biden’ın, 24 Nisan Cumartesi günü, 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, soykırım ifadesi kullanmasını esefle kınıyorum.

Joe Biden, Ronald Reagan’ın ardından “soykırım” ifadesini kullanan ilk ABD Başkanı oldu.

Biden, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki” “Ermeni soykırımı”nda ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz" cümleleriyle başladığı açıklamasında, iki kez "soykırım" ifadesini kullandı.

Biden’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından böyle bir yazılı açıklama yapmasının iyi niyetli olmadığını gösteriyor.

ABD Başkanı Biden, Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek için nasıl bir hamle yapacağını doğrusu merak ediyorum.

Türkiye ile ilişkilerini iyi tutması gerekirken, böyle bir ifade kullanması Biden’ın, aslında danışmanlarını da gözden geçirmesi gerekiyor.

Hatırlayın!

Geçtiğimiz ay, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, “katil” demişti.

Putin ise, "Ona ne yanıt vereyim ki? Sağlıklı kal derim, sağlık dilerim" demişti.

Biden, kendi tarihine bir bakmalı.

Vietnam’da 4 milyon

Kore’de 3 milyon

Kamboçya ve Laos’da 1 milyon

Afganistan’da 1,5 milyon

Irak’ta1 milyon

Hiroşima ve Nagazaki’de 350 bin

Ve tabi 15 milyon Kızılderili soykırımını unutup, Biden’ın, 1915 olaylarında en çok Türklerin katledildiğini gözardı edip, Osmanlı Devletini, Türkiye'yi soykırım yapmakla suçlayacak kadar gözü dönmüş.

Bu arada, Osmanlı Devletini, Türkiye’yi Ermenilere soykırım yapmakla suçlayanları, aynaya bakmalarını öneririm.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI