“Mart sonu” ile gelen “bahar”ın dökülmeye başlayan “yaprakları” - FATMA İNCİ GÜL

8 Ekim 2019 Salı 18:10

Adana’da uzun yıllar Durak yönetiminden sonra gelen Hüseyin Sözlü, Adana halkıyla vücut dilinde uyuşmazlık yaşayınca, ülke genelinde “Mart’ın Sonu Bahar” rüzgarıyla, Türkiye’nin en güçlü Cumhur İttifakı Adana Büyükşehir Belediye Başkanını, Adana adayı olarak göstermesine rağmen Millet İttifakı Adayı Zeydan Karalar, çok büyük bir oy farkıyla kazandı.

Türkiye’nin en büyük ilçesi Seyhan Belediye Başkanlığını yürütmesi ve Adana’nın yerli halkından biri olması nedeniyle de Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmasına yardımcı oldu.

Sözlü dönemindeki olumsuzlukları gören Adana halkında,  yeni dönemin daha kucaklayıcı, daha hizmete yakın olacağı kanaati oluştu.

Sayın Karalar’ın başkanlığının ilk günleri, işin doğası gereği yoğun bir ziyaretçi akını ile geçerken, yer yer ziyarete gelen sivil toplum örgütlerine hitaben Adana ile ilgili geleceğe yönelik yapacağı hizmetler hakkındaki bilgilendirmelerini dinledik.

Bu da bizi ziyadesiyle mutlu etti.

Adana’nın geleceği ile ilgili hayallerimizi güzelleştirdi.

Yalnız ilerleyen zaman sürecinde sayın Karalar’ın, Adana’yı geleceğe taşıyacak yönetim kadrosunu kurmakta oldukça zorlandığını hatta çok geç kaldığını görmüş olduk.

Hatta Genel Sekreter dahil, birçok üst düzey bürokratın Hüseyin Sözlü’nün bürokratları olduğunu da biliyoruz.

Zaten Sözlü, bu bürokratlarla başarılı bir hizmet dönemi geçirebilseydi, yine belediye başkanı seçilirdi.

Seçilemediğine göre bu bürokratlarla Karalar’ın çalışması neticesinde, “Mart’ın Sonu Baharın” erken gelen “sonbahara” dönüşmesine tanıklık ediyoruz.

Adana’da doğup Adana’da büyüyen, meslek hayatını Adana’da sürdüren Gazette Gazetesi’nin Sahibi olarak bu durum beni şahsen derinden üzüyor ve bu yazıyı kaleme almamın da en büyük nedenini oluşturuyor.

“Dost acı söyler” diye bir atasözü var.

Geçmiş dönemlerden de alıştığımız gibi; Başkanın her söylediğini destekleyen, her konuşmasında alkışlayan ve kafa sallayanlardan değiliz.

Dolayısıyla gördüğümüz eksiklikleri dile getirerek Adana’nın daha iyi bir geleceğe taşınabilmesi ve görevdeki yöneticilerin daha az hata yapmalarını sağlamak bizim de görevimiz.

Her televizyonu izleyişimizde muhakkak İstanbul, Ankara, İzmir Belediyesi hizmetleri ile ilgili haberlere rastlıyorum.

Ancak Karalar, hiçbir şey yapmıyor mu, yoksa yaptıklarını bürokratları ulusal kanallara mı taşıyamıyor?

Bana göre az da olsa Karalar’ın, Adana için bu kadar maddi sıkıntılar içerisinde olmasına rağmen hizmet etme çabasının olduğunu görüyoruz.

Ancak ilgili basın bürosu ne hikmetse, bu hizmetleri diğer belediyeler gibi ulusal haber kanallarına taşıyamamakta.

En yakın mesafede Türkiye’nin en etkin festivali olan ve Adana’ya mal olan Altın Koza Festivali ile ilgili haberleri, ulusal basında izleyen varsa lütfen bana biri haber versin. Ulusal basını boş verin; biz yerel basın bile birçok şeyden haberdar edilmemiştir.

Ne dedik; dost biraz acı söyler.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI