Siyaseti seviyesizleştirenler!.. - FATMA İNCİ GÜL

10 Ağustos 2014 Pazar 19:47

İlk kez doğrudan kendi oylarımızla Cumhurbaşkanımızı seçmek için dün millet olarak sandık başına gittik. Cumhurbaşkanlığı makamının en güçlü adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki çabalarını elbette kimse inkar edemez.

Üç adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy verme işlemleri devam ederken, dün sosyal medyayı karıştıran bir tweet ortalığı fena halde karıştırdı.

AK Parti'nin 30 Mart yerel seçimler öncesi, Seyhan gibi Türkiye'nin birçok ilinden büyük ilçesinde, ilçe başkanlığı yapan Kasım Pamuk, resmi twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Bu sütunlarda yineleyemeyeceğimiz bu paylaşımı, tarihe not düşmek amacıyla, yine sahibinin ağzından yazımızın içine aldık.

 

Burada okuduğunuz gibi MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye yönelik bu ağır hakaretler, asla ve asla kabul edilemez.

Kabul edilemediği gibi, kendine "siyasetçiyim" diyen hiç kimsenin de bırakın ağzından salya sümük böyle laflar etmesi, beyninin en ücra köşesinden bile geçirmemelidir.

30 Mart yerel seçimleri öncesi oldukça iddialı olan, bu iddiasını en küçük fırsatta basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşan Kasım Pamuk, yerel seçimlerde Seyhan'da seçimin kaybedilmesine neden olunca hatırlanacağı üzere istifası istenmiş ve görevine son verilmişti.

Şimdi öyle anlaşılıyor ki...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere partinin üst yönetimine şirin gözükmek için, sosyal medyada böyle paylaşımlarda bulunuyor.

Ama unuttuğu önemli bir nokta var.

Ne Devlet Bahçeli'nin siyasi rakibi olan Sayın Erdoğan ne de, AK Parti'nin diğer yöneticileri, Bahçeli'ye, Kılıçdaroğlu'na bu tür hakaretlerde bulunmuş değiller.

 

***

Oyunu Adana'da kullanan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten gerek basın mensupları, gerekse vatandaşlar böyle bir hakaret duydular mı?

Kasım Pamuk'a ne oluyor?

Siyaset mekanizması bu kadar seviyesizleştirilebilir mi! Daha doğrusu çukurlaştırılabilir mi!

Kasım Pamuk, oluşan tepkiler üzerine, twitter hesabından paylaşımını geri çekmiş, silmiş.

Çekse ne olur, silse ne olur?

Bir kere macun tüpten çıkmıştır, o macunu tüpe geri sokabilmek de mümkün değildir.

Herkes inandığı davanın, inandığı liderin elbette ki birer militan gibi savunucusu, destekleyicisi olacaktır. Buna ancak saygı duyulmalıdır.

Ancak...

İş, Pamuk'un yaptığı gibi karşı tarafı tahrik edecek, bırakın tahrik etmeyi, kişiliğine, onuruna, kimliğine açıkça hakaret ve saldırıya bürünürse, bundan hiç kimse kazançlı çıkmaz.

Kasım Pamuk ve Kasım Pamuk gibi olanlar şunu iyi bilsinler ki, bu davranışlarıyla AK Parti'ye büyük zarar vermektedirler.

 

***

Naçizane önerimiz, AK Partili yöneticiler, Kasım Pamuk hakkında disiplin mekanizmasını çalıştırmalı ve gereğini yapmalarıdır.

Bu davranış, diğer partilere örnek olacağı gibi, aynı zamanda da MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye hakkını teslim etme anlamına gelir.

 

***

Sizlerin de hatırlayacağı gibi Gezi olaylarında Başbakan Erdoğan’a ve ailesine karşı sarf edilen hakaret ve küfürler nasıl ki kabul edilmezse, bir politikacının, başka bir siyasi partinin liderine bu şekilde hakaret etmesi de bir o kadar yanlıştır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI