Süleyman Elban Adana için Bir Şans - FATMA İNCİ GÜL

7 Temmuz 2020 Salı 10:49

Geçtiğimiz Haziran ayında, Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da imzasıyla atama kararları Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

Yayımlanan kararnamede, Adana Valisi olarak Süleyman Elban, İl Emniyet Müdürü olarak Doğan İnci ve Cumhuriyet Başsavcısı olarak da Bilal Gümüş atanmıştı.

Sayın Süleyman Elban’ın, Adana Valiliğine atanmasının ardından internette kısa bir araştırma yaptım.

6 Haziran 1969 yılında Kırşehir’de dünyaya gelen Süleyman Elban, Abant İzzet Baysal Üniversitesinde araştırma görevlisi, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı Uzman yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 1994 yılında Eskişehir Kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine başlar.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde görev yaptığı 13 yıl boyunca mahalli idareler reformu kapsamında hazırlanan kanunlar ile diğer ikincil ve alt düzenlemelerin çalışmalarında yer alan Elban, Mahalli idareler alanında düzenlenen birçok eğitim faaliyetinde eğitimci olarak görev alır. Bu alanda yayımlanmış çeşitli makaleleri de bulunuyor.

Ayrıca yeni Valimiz; Belediye Gelirleri Kanunu (Ağustos 2012), Belediye Kanunu Uygulamaları (Mart 2013), Soru ve Cevaplarla Belediye Mevzuatı Altın Rehberi (Ekim 2014), Soru ve Cevap Mahalli İdarelerin Gelir ve Harcamaları (Mayıs 2015) adlı 4 ayrı kitap da yazmış.

Adana’nın en büyük sıkıntısı, uzun yıllardır vatandaşın belediyelerden aldığı hizmetin yetersizliği; ve her yeni göreve başlayan belediye başkanının, devraldığı belediyeyi enkaz yığınıymış gibi lanse ederek, vatandaşın beklediği gerçek hizmetten kısıtlama yapmasıdır.

Hiç olmazsa belediye başkanlarının, Valimiz sayın Süleyman Elban ile hareket ederek; en azından belediyelerin borç yükünü nasıl hafifleteceklerini; kanunlar çerçevesinde fuzuli, boşa giden harcamalardan kaçınarak, Adanalı’ya nasıl hizmet götürebilecekleri bilgisini; konu üzerinde çalışmalar yapmış, uzman bir isimin görüşlerini alma olanağını yakalamış olacaklar.

Farklı siyasi görüşlerde olsalar dahi, konuya vakıf iki kişinin teknik platformda bir araya gelip çözüm üretmesi çok daha kolay olacaktır. Adana belediye başkanları; Vali Elban’la büyük bir fırsat yakaladıklarının bilincine varmış olmaları gerekmektedir... Bir taraftan, kendi bölgesel pratik bilgilerin; diğer taraftan Sayın Elban’ın, işin özünü içeren teorik bilgilerinin harmanlanması ile çok isabetli çözümlerin üretilebileceği aşikardır. Yapılması gereken tek şey; tüm siyasi çıkarları bir tarafa bakarak, tamamen Adana’nın geleceğini kurtarmaya yönelik uyum içerisinde çalışmalar yapmaktır.

Bu da Adana’nın makus talihini yenmesi için büyük bir fırsat olduğunun bir göstergesidir.

Daha yaşanılır Adana için umutlarım arttı.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI