Tuhaf Yerel Seçimler - FATMA İNCİ GÜL

16 Mart 2014 Pazar 15:46

Seçimi kazandıktan kısa bir süre sonra görevden el çektirilen Aytaç Durak’tan sonra sürekli gündemde kalan Adana Büyükşehir Belediyesi için siyasi partiler de, adaylarını belirlerken, “kılı kırk yarmak” zorunda kaldılar.

Ceyhan’da 3 dönem üst üste MHP’nin, parlamento dışı kaldığı dönemde dahi belediye başkanlığını kazanma başarısı gösteren Hüseyin Sözlü’nün Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesi, diğer siyasi partileri de oldukça tedbirli hareket etmelerine neden oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi, Seyhan Belediye Başkanı iken, başarılı bir hizmet grafiği çizen ancak aynı başarıyı Çukurova Belediye Başkanlığı döneminde gösteremediğinden(*) 

Adaylığı gündemde bile olmayan Yıldıray Arıkan’ı, Büyükşehir Belediye Başkan adayı göstermek zorunda kaldı.

Amaç; Arıkan’ın mevcut belediye başkanlığı imkânlarından, seçim kampanyaları süresi içerisinde Sözlü’nün karşısında kısasa kısas mücadele verebilmesini sağlamaktı.

Fakat ne hikmetse Arıkan, gösterilmesi gereken performansı bir türlü sağlayamadı.

Neden derseniz;

Sözlü, yaş olarak Arıkan’dan çok daha genç, aynı zamanda atak bir yapıya sahip.

Dışarıdan bakıldığında, Sözlü’nün ayaklarının yere sağlam bastığını görmek mümkün.

Özgüveninin yerinde olmasının nedeni ise; düne kadar tıpkı Teksas sokaklarını andıran, babaların sürekli çatıştığı ve ölümlerin olduğu Ceyhan’da, 3 dönem üst üste belediye başkanlığı yapmış olması.

Sözlü’nün, bu halinin pek de hayıflanacak bir tarafı olmadığını, Ceyhan’a gittiğinizde bunu görmeniz mümkün.

Hüseyin Sözlü’nün, Yüreğir Belediyesi’nin bütçesi kadar olmayan bir bütçe ile Ceyhan’ın bütün sokaklarını kilittaşı ile kaplattığını ve peyzaj çalışmalarındaki başarısını bir zat görebilirsiniz.

Geçtiğimiz akşam Google Türkiye ve Dipnot.TV’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Seçim Sohbetlerine konuk olan Hüseyin Sözlü’ye, sorma fırsatı yakaladım.

Hüseyin Sözlü de, “1999 yılında ilk aday olduğumda, partimiz parlamentoda bile yoktu. Parti parlamentoya girerken, ben belediye başkanı seçildim. Daha sonrasında, 2002 yılından sonra da muhalefet olarak seçildik. İktidarda olmadığımız halde, iktidar partisinin belediye başkanlarının rüyasında dahi göremeyeceği yatırımları Ceyhan’a yaptım. Bunlar tel tel dökülürken, personelin maaşını düzenli şekilde ödeyemezken, biz, iktidar olmadan, idealist, çalışkan, teknik ekibi güçlü, projeler ürettik ve bunların bütçesi kadar ben Avrupa Birliği’nden hibeler kazandım. Biz, ayrıştıran değil, kaynaştıran; ötekileştiren değil, birleştiren bir üslubu ortaya koymalıyız. Adana’yı da, tartışmaların dışına çıkartarak, Adana’yı huzurun, barışın, kardeşliğin şehri, birbirini seven insanların şehri yapacağız ” dedi.

Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan da, 5 yıllık belediye başkanlığı dönemindeki yaptıkları hizmetlerle, karşı mücadelesini sürdürürken, iktidar partisinin de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun’u, 22. Dönem milletvekilliği yapmanın dolayısıyla Bakan’ların ve Ankara bürokratlarının çoğunluğunu tanımanın sağladığı imkanlarla, Adana’ya seçildiği takdirde hayata geçireceği “Kanal Adana” projesinden doğal yaşam alanları projesine kadar 50 dev proje ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını sürdürmeye devam etmekte.

Bütün bu argümanlar içerisinde Adana’da, son yılların çok çekişmeli geçen bir yerel seçim yaşayacağını hep beraber göreceğiz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI