Ve Açıklıyoruz..! - FATMA İNCİ GÜL

18 Eylül 2020 Cuma 01:51Günlerdir gazeteniz Gazette’de,
“Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, hangi medya patronuna ihale verdi?” başlığıyla anons yayınlamıştık.

Ve şimdi hangi medya patronu olduğunu açıklıyoruz.

Bazılarınızın, “hangi belediye başkanı, dirsek temasında olduğu işadamlarına, siyasilere, medya patronlarına ihale vs. vermedi ki” dediğinizi duyar gibiyim.

Bunu sorgulamanız, düşünmeniz doğru olabilir.

Ancak Adanalı’nın, Zeydan Karalar’a büyük bir umutla oy verip, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçmelerinin ardından, belediyenin borç yükü altında olduğunu sürekli gündemde tutarak, gözle görülür bir projeyi hayata geçirmemesi Adanalı’nın ümitlerini suya düşürdü.

Hatta oy verenlerin büyük çoğunluğu, oy verdiğine bin pişman.

Zeydan Karalar ile tanışmam, 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanlığı’na aday olduğu günlerdi.

Kendisini ‘İnci Gül’le Kahve Bahane’ isimli röportaj sayfama konuk etmiştim.

Mütevazı, adil, dobra, tarafsızlığa önem veren, Adanalılar iyi bilir bu sözü; ‘içi dışı bir’ insan olduğu izlenimi yaratmıştı.

O gün tanıdığım Zeydan Karalar ile bugün tanıdığım Zeydan Karalar arasında büyük bir uçurum var.

Elbette her yöneticinin gönlünde bir aslan yatar.

Esas olan onun tarafsız yönetimidir.

Sayın Karalar’ın da gönlünde bir aslan yatabilir.

Ancak bu aslan veya aslanların “tarafsız” olması gerekir.

O röportajımdan sonra CHP Adana İl Başkanı olan ve o günden bugüne Sayın Karalar ile gerek basın toplantılarında, gerek başka toplantılarda karşılaşmış, bir ağabey-kardeş, bir dost olarak görmüşüzdür birbirimizi.

Ancak Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildiği günden bugüne  kadarki uygulamaları ile, daha önce tanıdığım Zeydan Karalar’ın gerçekleştirdiği uygulamaların arasındaki fark, bazı şeylere sessiz kalmamam gerektiğini söylüyordu.

Yaklaşık 18 aydır sabırla Adana’ya birşeyler yapabileceğini düşündüğüm bir Başkan’ın bugün etrafındaki belli başlı kişilere, Adanalı’nın hakkına girerek, birtakım imtiyazlar sağlaması beni üzdüğü gibi Adana halkını da üzmektedir.

Ve sayın Başkan, beni iyi bilir haksız yere hiç kimseyi ne gazetemin sütunlarında, ne de gazette.com.tr isimli haber portalımızda yayınladık.

Fakat hem mesleğime olan saygım, hem de okurlarımızın haber alma özgürlüğünün kısıtlanması olarak gördüğüm bu adil olmayan uygulamaları gündeme getirmek için, gazetecilik okulunu okudum.

Ve Zeydan Karalar’ın, yakın zamanda yaklaşık 3 milyon TL’lik ihale verdiği medya patronu; TV A Televizyonun sahibi Erdem Yılmaz’dır.

‘İhaleye çıkılmış bir iş için, uygunluğunu belgelemiş herhangi bir firma, teklif vermekte özgürdür’ diyeceksiniz.

Ancak, ihale dosyasını 10 firma aldıktan sonra, teklif veren sadece 5 firma olursa ve üstelik bunlardan 3’ü de diskalifiye edilip geriye kalan 2 firmadan, aralarındaki çok az fiyat farkı olmasına rağmen, Büyükşehir’in sürekli boy gösterdiği TV kanalının da sahibi olduğu firmaya ihale verilirse, oturup bir düşünmek gerektiğini söylüyorum...

Üstelik ihale kapsamındaki iş kalemlerinin suistimale çok uygun bir ihaleden bahsediyoruz.

Ayrıca, hala geçimini belediyelerden ihaleler almaya çalışarak sağlayan bazı sabırsız gazetecilere de bir çift sözüm var; biz “gazeteciyiz” ve “mektepliyiz”, “çantacı” değiliz.

Sayın Başkan’ı uyarmak isterim ki,

Adana’da kendi medyasını oluşturmaya çalışan bir belediye başkanı, maalesef ki hata yapmaya mahkum kalacak.

Çünkü kendisini iyi veya kötü eleştirecek kimse kalmayacak.

Etrafındakiler, hep iyi olduğunu iddia edecek.

5 dönem Adana’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Aytaç Durak’ın başkanlıktaki son yıllarını, hala belediyede sizin yanınızda çalışan danışmanlarınız çok iyi bilir. Çünkü danışmanlarınızın bir çoğu, Aytaç Durak ile de, Zihni Aldırmaz ile de, Hüseyin Sözlü ile de çalıştı.

Yani o dönemi iyi bilirler.

Örneğin; yalakalıkta sınır tanımayanlar mı; Sayın Durak’ı Atatürk’e benzetenler mi; Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kışkırtanlar mı ve daha neler neler...

Belli ki şimdiden etrafınızda bu tür insanlar türemiş, kim bilir size ne tuzaklar hazırlıyorlar?

CHP Genel Başkanlığı’na en çok sizin yakıştığınızı, daha güçlü olmanız için kendi medyanızı oluşturmanızı öne sürüyorlardır belki de.

Sayın Başkan, bir taraftan yerel medyayı tekelleştirmeye çalışıp, diğer taraftan sizinle hareket etmeyeceğine emin olduğunuz medya patronlarına, formalite olsun diye abone, reklam listesine alıp; “bak biz seni bizimkilerden ayırmıyoruz” görüntüsü verip, bir yandan da aylarca kesilen faturaların bedelini ödetmeyerek, onları zayıflatmaya çalışmanız adil Zeydan Karalar ile çelişmektedir.

Bizim bir kaygımız var; o da Adana’dır.

Tüyü bitmemiş yetimlerin, maddi geliri düşük vatandaşın, kısacası Adanalı’nın hakkını çarçur etmeyin.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI