‘Çocuklarımız yaz tatillerini boş boş geçirmesinler’ - HAKAN GEDİKTAŞ

8 Haziran 2018 Cuma 09:05

Yaklaşık 180 gün süren Eğitim-Öğretim maratonu yarın çalacak son sezonun zili ile 17 Eylül’e kadar paydos diyecek. Kelimenin tam anlamı ile velilerin yaz planlamaları ile ilgili koşuşturmaları başlayacak. Yo yoo… durun yanlış anlamayın; bu koşuşturma kendileri ile ilgili değil yine çocukları ile ilgili olacak. Tabii ki bu planlamaları yapan çok değerli ebeveynlerimizin ana fikirleri “ÇOCUKLARIMIZ YAZ TATİLLERİNİ BOŞ BOŞ GEÇİRMESİNLER…”  olacak ve çoğu zaman olduğu gibi çocuklarımızın ne düşündükleri çok ta önem arz etmemektedir. Oysa bir an çocukluk yıllarımıza dönüp kendimizi onların yerlerine koysak ne düşünürdük acaba…? Ben olsam şahsen büyüklerimin beni rahat bırakmalarını isterdim. Sabahları geç saatlere kadar rahat rahat uyumayı ve istediğimi istediğim zaman yapabileceğim bir tatil geçirmek isterdim. Ancak öte yandan bunun da çok doğru bir yöntem olmadığını söylemeden geçemeyeceğim….Peki o halde doğrusu hangisi…?

​Yaklaşık çeyrek asır’a yakın bir zaman dilimini eğitim sektörüne harcayan ve hemen hemen bütün bir gününü çocuklar ve onların Anne ve Babaları ile zamanını geçiren bir eğitimci olarak en doğru kararın çocuğun kendisi ile görüşülerek ortak verilecek bir karar olduğu kanaatindeyim…Hangi kararı alırsanız alın aldığınız karar , yaptığınız planlama çocuğunuzun yaz tatilini hem keyifli geçirmesine hem de belli kazanımlar elde etmesini sağlamalı. Unutmayın ki çocuğunuz Eğitim-Öğretim sezonu başladığında zaten zamanının büyük bir bölümünü yoğun bir ders trafiği ile geçirecek. Peki bu durumda çocuklarımız ne yapmalı…? Ne mi yapmalı; bol bol spor yapmalı , sporu bir yaşam şekli haline getirmeli , mutlaka bir enstrüman çalmalı , bol bol İngilizce kelimeler öğrenmeli ve en büyük tavsiyem güvenebileceğiniz bir tanıdığınız iş yeri sahibi dostunuz varsa mutlaka haftanın belli günlerini o arkadaşınızın iş yerinde vaktini geçirip ufak tefek işler yapması teşvik edilmeli. Unutmayın tek başına akademik olarak çocuğunuzun başarılı olması onun ileride hayatta da başarılı olmasını asla sağlamayacaktır. Akademik başarısını tamamlayacak ve onun ayaklarını sağlam yere basmasını sağlayacak kriterler yukarıda bahsettiğim sosyal ve kültürel aktiviteler olacaktır….

​O zaman gelin çok değerli ebeveynlerimiz çocuklarımıza kulak verelim ve kendimizin ne istediğini değil onların ne istediklerini önceliğimiz yaparak bu yaz tatilini çocuklarımızın daha mutlu geçirmelerini sağlayalım……

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI