Ders başarısı mı, hayat başarısı mı..? - HAKAN GEDİKTAŞ

21 Haziran 2019 Cuma 09:25

Bir dönemin daha sonuna geldik. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının da hakkından geldik. İlk ve orta dereceli okullarımız, bugün yaklaşık 18 milyon öğrencinin karne almasıyla 9 Eylül 2019 tarihine kadar paydos diyor. Kimine göre uzun kimine göre kısa tam 180 iş günü geride kaldı. 

Kanımca öğrenci ve öğretmenlere sorduğunuzda çok uzun bir süre diyebilirler. Öte yandan uzmanlara sorduğunuzda gelişmiş ülke standartlarının altında bir süre…Peki doğrusu ne.? İşin gerçeği ben bu sürenin uzun mu kısa mı olduğuyla değil daha çok içeriği ile ilgileniyorum. 

“Yaklaşık 11 yıl kadar önce yöneticiliğini yaptığım ve bölgemizin güzide özel öğretim kurumlarından bir tanesinde, bir öğrencimizi Amerika’ya “Öğrenci Değişim Programı” için gönderdik. Öğrencimiz çok sosyal ancak sayısal dersleri vasat bir öğrencim idi. Özellikle Matematik dersi yerlerde geziyordu. Öğrencim Amerika’daki okuluna yerleştikten yaklaşık 1,5 ay kadar sonra kendisinin oradaki “Mentör” öğretmeni, öğrencimizin  okulunda aldığı dersleri ile ilgili bana bir mail attı. Maili alınca gözlerim yerlerinden fırlayacak gibi oldu. Bu durumun nedeni, öğrencimin aldığı derslerden birisinin karşısındaki not ile ilgiliydi. Burada iken “MATEMATİK” dersi yerlerde gezen öğrencimizin oradaki aldığı “MATEMATİK” dersinin karşısında 90 (DOKSAN) yazıyordu.”

Acaba bir yanlışlık mı var diye bir de başka öğretmenimize incelettim. Sonuç doğruydu. Bizim Türkiye standartlarında ki  vasat öğrencimiz ,Amerika’da olmuş size bir “MATEMATİK DEHASI”. Aylar sonra öğrencimiz Adana’ya döndüğünde kendisi ile sohbet edip izlenimlerini aktardıktan sonra çıktı ortaya gerçek. Amerika’daki Liselerde öğrencilere, ortalama bir lise öğrencisinin bilmesi veya öğrenmesi gereken düzeyde matematik öğretiliyormuş. Öğrencimize buradaki sistemde Amarika’nın yüksek okul düzeyindeki “MATEMATİK” dersini aldığından oradaki Lisede bu yüzden “MATEMATİK DEHASI” olarak karşılanmış…!

Biz burada hem Ortaokul hem de Lise seviyesindeki öğrencilerimize, onların hayatlarını çekilmez hale sokan birçok gereksiz  ( benim fikrim.! ) ders konularıyla zamanlarını alıyoruz. Evet hatta biraz sert olacak ama “ZAMANLARINI ÇALIYORUZ”. Zaman dediğiniz kavram nasıl yerine getirilebilir ki..? Hiçbir şekilde. 

O halde çok değerli Anne ve Babalar, yukarıda bahsettiğim sorun bir sistem meselesi ise ve biz de bu sitemi değiştirecek güce sahip değil isek, gelin değiştirebileceklerimiz ile ilgili konuşalım. Önümüzde tam 86 günümüz var. Bu 86 günde çocuklarımızın tatilini çok güzel kazanımlar elde etmeleri üzerine planlayalım. Ancak “Planlayalım” derken çocuğunuzla birlikte planlamaktan bahsediyorum…

*** Öğrencimizin karnedeki notları ne olursa olsun bu durumu çok fazla abartmadan o günde bırakıp önümüze bakalım,

*** Onların düzeylerine uygun kitaplar seçerek tatilde kitap okumaları için her gün 30 dk. okumalarını sağlayalım,

*** Çocuğumuzun daha önce bilmedikleri bir alandaki yeteneklerini keşfetmelerini sağlamaları için mümkünse “spor, müzik, resim” gibi alanlarda faaliyet göstermelerini teşvik edelim,

*** İngilizce dil seviyesi ne olursa olsun bu konuda kendisini daha da geliştirmesi için ona değişik alternatifler sunalım,

*** Teknolojik aletler ile ilgilenmelerine izin verelim ancak  bunları süreli yapalım,

*** Okul döneminde iş yoğunluğundan dolayı aile bireylerinin çok fazla bir arada olamadığını düşünerek, özellikle çocuğumuz ile daha fazla vakit geçirerek manevi anlamda farklı duygular yaşamasını sağlayalım,

*** Yaşına, ilgi alanı ve yeteneklerine uygun kısa süreli çalışma öğrencimize sorumluluk alma, zorlukları öğrenme açısından katkı sağlayacaktır. Ayrıca küçük bir harçlık da alabileceği bu deneyim, para kazanmanın önemini de gösterecektir.

Çok değerli “GAZETTE” okurları, sevgili anne ve babalar, sizlere bunları yazmamın asıl nedeni, sizlerin de çok yakından bilip ancak zaman zaman bazılarımızın kulak arkası ettiği bir  gerçeği tekrar hatırlatmaktan başka bir şey değildir. Büyük şair Ataol BEHRAMOĞLU’nun da dediği gibi, yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var ki, o da  insanları hayatta ve ayakta tutan kazanım her zaman derslerde ki kazanımlarımızdan ziyade sosyal hayattaki kazanımlarımız olmuştur. 

Sonuç itibarı ile “matematik,fizik,kimya vs.. gibi dersler önemlidir ama en önemli değildir…

Tüm öğrencilerimize önce sağlıklı sonra da ağız tadı ile geçirecekleri bir tatil diliyorum...


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI