EĞİTİM-ÖĞRETİM’DE “ ÖZGÜRLÜK” - HAKAN GEDİKTAŞ

29 Haziran 2018 Cuma 09:26


 

​Öğrencilerimiz için okul hayatının hangi evresi olursa olsun  “ÖZGÜRLÜK” üzerinde önemle durulması gereken çok önemli bir kavramdır. Genelde öğrenciler okul hayatlarında aşırı disiplinli ve baskıcı öğretmenlerin derslerinden çok , sıkılmadan ve neşe ile işledikleri derslere ilgi gösterirler. Öte yandan en doğru olanı tatlı sert dediğimiz eğlence ve disiplinin bir arada  olabildiği derslerin olmasıdır. İşte “PEDAGOJİK FOORMASYON” dediğimiz ve tüm öğretmenlerimizde bulunduğunu kabul ettiğimiz..! bu bilimsel yöntem sayesinde doğru olan yukarıda bahsettiğimiz disiplin ve eğlencenin bir arada sunulduğu ve bu sayede öğrencilerin koşa koşa ders işlemek için sınıflarına gitmelerini sağlayacak ortamlar sağlamaktır doğru olan. Bu durum öğretmen tarafından başarılabilir ise hem öğrenme daha kalıcı gerçekleşir hem de öğrendiği bilgiyi kolay kolay unutmaz.

​Öğrencileri tarafından çok sevilen ve hayat başarısı elde etmiş öğrencilerinin çoklukta olduğu bir öğretmene bu başarının sırrı sorulduğunda öğretmenin size vereceği ilk cevap “öğrencilerinin dersi sevmesi” olacaktır. Bunun yanında öğrencilerin dersi sevebilmeleri için öğretmenlerini de sevmeleri bu işin başlıca olmazsa olmazıdır ve tabii ki öğretmenin de öğrencilerini… Bu gerçekleşen sevgi ortamında öğrenci kendini mutlu , güvenli ve en önemlisi “ÖZGÜR” hissedecek ve daha iyi öğrenecektir.

​Okulda sevgi ve mutluluk sayesinde  oluşturulan bu  “ÖZGÜRLÜK” ortamı Anne ve Baba tarafından evde de devamlılığı sağlanırsa ancak doğru kazanımlar elde edilebilir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre 0-6 yaş aralığında öğrenilen tüm bilgilerin ve alışkanlıkların 6 yaşından sonra öğrenilen bilgi ve alışkanlıklardan daha çok olduğunu göstermiştir. O halde çocuğumuzun ilk 6 yılında kendisine verilecek bazı kavramların yanında (gülme,oturma,konuşma,insan ilişkileri,değerler vb…) kendisini ne kadar “ÖZGÜR” hissettiği üzerinde de önemle durulmalıdır.

​Hepimizin bildiği gibi öğrenme hayat boyu devam eder. Ancak hayatımızın ileri safhalarında bizi ayakta tutacak bir çok kazanımı ilk önce aile’den alırız. İşte bu gerçeği unutmadan sevgili anne ve babalar sizler çocuklarınız ile ne kadar çok vakit geçirip onların sorunları ile yakından ilgilenip onlara güvenip mutlu bir aile ortamı sağlarsanız çocuklarınızın bu mutlu aile ortamından elde ettikleri kazanımlar sayesinde onlar kendilerini daha güvende hissedip kendilerini daha iyi ifade edebilecek ve bunun sonucunda başkalarının da özgürlüklerine saygı gösteren “ÖZGÜR” bireyler olacaklardır. Şunu unutmamalıyız ki isterse dünyanın en prestijli okuluna giden bir çocuğunuz olsun eğer aile olarak okul ile işbirliği içerisinde değilseniz boşa kürek salıyorsunuz diyebiliriz.

​Yazımı Türkiye’nin dört bir yanında eğitim-öğretim vermek için canla başla çalışan tüm öğretmenlerimizin  günün birinde öğrencilerinin ailelerinin daha çok iş birliği yaptıkları ve bu sayede  çözüm üretebildikleri günlerin çoğalması temennisi ile bitiriyorum.

​Bir sonraki yazımda buluşmak üzere  “KENDİNİZE İYİ BAKIN, SEVGİLER, SELAMLAR…”

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI