Güvenli okul - HAKAN GEDİKTAŞ

31 Ağustos 2018 Cuma 10:28

En değerlilerimiz, “Çocuklarımız”. Bütün çabamız onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için. Kolay mı çocuk yetiştirmek.? Daha ilk doğdukları günden itibaren başlıyor sorunlar yumağı tüm anne ve babalar için. Uykusuz geçen geceler, koşuşturmalar, sinir, stres ve en nihayet “Oh be bizim kızın dişi çıktı.”

Takip eden aylarda bizim kız emeklemeye başlar. Evde bu sefer başka endişeler başlamıştır. Emeklerken aman kafasını bir yere çarpmasın , elektrik prizinin kapağını kapatalım , sehpanın üzerindeki küçük cisimleri kaldıralım yutmasın…..vs.vs. Sonra bir bakmışız bizim kız yürüyor. Aylar ayları, yıllar yılları kovalar ve bizim kız okul öncesi 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş derken İlkokul çağına gelir. Bu sefer Anne ve Babalar çocukları için öğretmen seçme (!) derdine düşerler. Öyle ya yeterli değildir öğretmenimizin Eğitim Fakültesinin ilgili bölümünden mezun olması. Bir de ebeveyn süzgecinden geçmesi gerekir. Hemen gerekli kovuşturmalar yapılır. Kaç çocuğu vardır.? Bu çocuklardan kaçı başarılı olmuştur.? Oturması, kalkması, mimikleri… Bunların her biri nice emekler vererek büyüttüğümüz kızımızın tahsil hayatı için çok önem taşımaktadır..! Sonunda doğru (!) öğretmen bulunur ve süreç başlar. Daha sonraki sınıflarda ise bu sefer yukarıda saydığım kaygılar yerini “AKADEMİK” kaygılara bırakır. Artık öğretmenin kişilik özelliklerinin sorgulanmasının yerini çocuğumuzun gittiği okulun kızımıza kaç tane daha fazla test sorusuna doğru cevap verdireceği kaygısı başlamıştır. Hatta hiç masraftan kaçılmaz özel bir okula kayıt ettirmemize rağmen bir de üstüne iki farklı matematik öğretmeninden özel ders aldırılır. Yetmez, bir de etüd merkezine gönderilir

Değerli okurlar, yukarıda okuduğunuz üzere anne ve babalar genel olarak bu ayrıntılar üzerinde durmaktadırlar. Aslında bu ayrıntılar üzerinde dururken arada asıl önemli ayrıntıyı kaçırıyorlar. “GÜVENLİK”…..

Uzun yıllar bu mesleğe gönül veren birisi olarak  çok az anne ve babanın  “OKUL GÜVENLİĞİ” konusunda sorular sorduklarına şahit oldum. Oysa  bir okulda “OKUL GÜVENLİĞİ”  akademik başarı kadar, hatta ondan da önde gelen bir konudur. Yazımın başında belirttiğim ve bir çocuğun yetiştirilmesinin ne kadar zor olduğunu anlatmaya çalıştığım tüm o evrelerden sonra, en kıymetlilerimiz yani çocuklarımızın günlerinin neredeyse 3/1’ni geçirdikleri okullarının güvenliği hiç mi önemli değil.?

O halde çocuklarımız için doğru okul ararken akademik, sosyal  ve kültürel sorgulamaların yanında mutlaka okulun güvenliği ile ilgili de gerekli araştırmaları yapalım. Öğrencinizi vermeyi düşündüğünüz okulun kaç güvenlik görevlisi var, her dileyen okula girebiliyor mu, okula gelen ziyaretçiler için bir takip sistemi var mı, okulda dış mekanlarda neler olup bittiğinin kaydını tutan bir kamera sistemi var mı, okuldaki yönetim öğrencilerin teneffüs zamanlarında yeterli güvenliği sağlamış mı, yangın merdiveni var mı, acil çıkış için gerekli bilgilendirmeler mevcut mu, okulun reviri, doktoru ya da bir hemşiresi var mı, öğrencilerin yaşayabilecekleri bir kaza halinde yapılan uygulama nedir, herhangi bir acil durum için yıl içinde  tahliye tatbikatı yapılıyor mu …? 

Değerli anne ve babalar, yukarıda saydığım güvenlik ile ilgi bu sorular daha çoğaltılabilir. Bin bir meşakkatle büyüttüğünüz çocuklarınızın tabii ki akademik-kültürel ve sosyal gelişimleri çok önemli. Ancak can güvenliğini de sağlayan “OKUL GÜVENLİĞİ” az önce saydığım hayat başarısını sağlayan kriterlerden çok daha önemli.

Unutmayın..! Güvenli bir okul, eğitim-öğretim faaliyetlerinin korkudan, şiddetten ve endişeden arınmış, keyifli bir ortamda gerçekleştirilebileceği bir mekandır…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI