Hayvan Dostlarımız Aile Arıyor - HİLAL PUSLU

6 Şubat 2021 Cumartesi 18:44

Bugün Adana Büyükşehir Belediyesi'nin Karaisalı yolu üzerine yaptırdığı Hayvan Barınağı'nı ziyaret ettim. Amacım hem bir can sahiplenmek hem de orayı yakından görmekti. Öyle modern, öyle doğal bir barınak ki oradan ayrılırken gözüm hiç arkada kalmadı. Personel hayvanlarla yakından ilgili ve hepsinin hayat hikayesini biliyorlar. Hayvanların hemen hemen hepsi kötü muamele görmüş, kaza geçirmiş, gözünü, bacağını kaybetmiş kedi ve köpeklerden oluşuyor.

153 ihbar hattına gelen ihbarlar sonucu belediye yardıma ihtiyacı olan sokak hayvanlarını alıyor, bakımını, tedavisini yapıyor iyileştiklerinde ise doğal ortamlarına geri bırakıyorlar. Hepsi sevgi dolu. Bir insan dostu onları ziyaret ettiğinde oldukça misafirperverler. Yanaşıyor, yalıyor kendilerini sevdiriyorlar. İsteyen ve güven telkin eden hayvanseverler oradan bir hayvan da sahiplenebiliyorlar.

Tabii bunu yapmadan önce o hayvanların neler yaşadığını iyice düşünüp empati kurmak gerekiyor, çünkü o çocuklar bir terk edilişi daha kaldıramazlar. Gerçekten onları sevecek, onlara değer verecek bir hayvan gibi değil de evlat gibi davranacak insanlarca ihtiyaçları var. Özellikle engelli olanların. Çünkü söylediğim gibi bir süre sonra doğal ortamlarına bırakılıyorlar ve engelli olanların hayatta kalmaları neredeyse imkansız.

Onları öyle görünce gözyaşlarıma hakim olamadığımı itiraf etmeliyim. Sanırım bunda yakın zamanda araba çarpması sonucu kaybettiğim köpeğime duyduğum özlem de oldukça etkili oldu. Ama gerçekten gözüm arkada kalmadı. O hayvanların hepsi orada çok iyi bakılıyor.

Bir hevesle alınıp tuvaleti, aşısı, kokusu, tüyü ve daha birçok sebebi bahane edilip sokağa barınağa terk edilen o hayvanların da duyguları var. Terk edilmeyi bir kere yaşadıklarından neler hissettiklerini anlamaya çalışın ve lütfen köpek ticaretinden uzak durun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI