152 Yıllık Tarih: Fordingbridge Turks - HÜSEYİN GÜL

29 Ağustos 2020 Cumartesi 19:34

Geçenlerde ağabeyim ile futbol üzerine muhabbet ederken, İngiltere’nin güneyinde yer alan Hampshire bölgesine bağlı Fordingbridge kasabasında kurulan bir takımdan bahsetti.

Ben de üzerine bir araştırma yapayım dedim.  Sonra da internette bulunan mevcut bilgilerle bu yazıyı kaleme almak istedim.

1868 yılında kurulan Fordingbridge Turks takımı, adını hem bulunduğu kasabadan hem de Gazi Osman Paşa önderliğinde kahraman atalarımızın Plevne’de gerçekleştirdikleri o muazzam savunmadan alıyor. Renkleri de lacivert-siyah şeklinde. Hatta amblemlerinde bir de ay-yıldız bulunmakta.

Dünyada kurulmuş en eski 6. takım olan Fordingbridge Turks takımına, çok iyi savunma yaptığı ve savunma ağırlıklı oynadığı için dönemin taraftarları tarafından bu isim atfedilmiş ve sonrasında da resmi olarak takımın ismine eklenmiş.

Taraftarlar takımları için “Come on Turks”, “Live Long Turks” gibi tezahüratlarla destek veriyorlarmış. Günümüzde de takımın kendi sloganı ise “UpTheTurks” şeklinde.

Birinci Dünya Savaşı sırasında da aynı adı taşıyan takıma bin bir türlü baskı yapılmasına rağmen takımın ismi değişmemiş. Rivayete göre; “Takımınızın ismini değiştirin, sizi 1. Lig’de oynatalım” dahi denilmiş kendilerine.

1880 yılında bilinen en eski kupanın, Basingstoke Kupası’nın da sahibi kendileri. Araştırmalarımda da “gereken destek verilseydi Manchester United’dan bile büyük bir takım olurdu” ifadeleriyle dahi karşılaştım.

Neden olmasın?

Turks, günümüzde kadın, erkek ve çocukların bulunduğu her yaş kategorisinde rakipleriyle yarışan bir kasaba takımı. Müzelerinde de Basingstoke Kupası’nın yanı sıra bir de Türk Elçiliğinin yaptığı ziyaret var.

Büyük bir Arsenal sempatizanı olan benim, İngiltere’de sempati duyduğum ikinci takım olacak Turks.

Ne diyelim…

İnşallah bir an evvel hak ettikleri yerlere gelir, taraftarlarını ve bizleri gururlandırırlar.

UpTheTurks!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI