Adamın biri - HÜSEYİN GÜL

18 Temmuz 2017 Salı 01:19

Atatürk Caddesi’nden eski Metro Sineması sokağına giriş yaptım. Yanımda Radyocu Ali Taçoğlu ağabey... Şinasi Efendi’ye varmadan kaldırımda gitar çalan gençlere kulak vermiştik ki, adamın biri tam da karşımda durdu. "Sigaran var mı?" dedi. Yüzü ölü gibi sarıydı, üzerindeki eski gömleğin önünü elleriyle kapatmaya çalışıyordu. Rahatsız edici bir yanı yoktu. Aksilik, bırakmaya çalıştığım için üzerimde paket taşımıyordum.  Etrafıma bakındım sigara alacak bir yeri aradı gözlerim.

***

Sigara parasını uzattım, "Ben dilenci değilim" dedi, "sadece sigara istedim." Bir tarafı beni çekti adamın, tam o sırada bir sokak köpeği geldi adama yanaştı. "İşte" dedi, "ihanetin bol olduğu dünyada, insana ihanet etmeyen en değerli varlık" Eğildi, köpeği okşadı. "Kuyruğunu dostluğuma sallıyor kaypaklığa değil."

***

Adamın çok okumuş da düşünce hummasında yorulmuş olduğunu hissettim. "Nedir senin bu halin?" diye sordum, "Takdir-i ilahi" diye karşılık verdi. Temmuz’un kavurucu sıcağı, güneş saatler öncesinden batmış olmasına rağmen kendini hissettiriyordu. "Çok sıcak" diyerek halini işaret ettim, "Yanmamı gerektiren halleri ortadan kaldırdım" dedi. Sanki hayat sınavına çekiyordum adamı. "Kaç yaşındasın?" "Doğum günümü mü kutlayacaksın?" diye karşılık verdi. "Ama adımı merak ediyorsan, bedavadan kıyamet günü yaratanlara akıllı deniyorsa, benim adım deli."

***

Bir yanı olağan, öbür yanı şaşırtıcıydı. Gözlerimi okuyup, "kirime bakıyorsun değil mi?" diye bana soru yöneltti. "Günlerdir yıkanmıyorum ama temizim. Namussuzlardan daha büyük pislik olur mu?" Adamın kafasının içinde el yazması bir kitap vardı da sayfaları çeviriyordu. Son bir soru yönelttim. "Ağzında sigarayla buradan o kadar insan geçiyor, niye onlardan sigara istemedin?" diye sordum. "Farkında değilsin ama sende deliliğin hallerini gördüm" dedi.

***

Bir kahkaha attım. "Ne gördün?" diye sordum, "kendimi" dedi. "Bana bakıp saçlarını tarayabilirsin" Yüzündeki sevimli gülümsemeyle, "Sen beni merak etme" dedi, "Hayat için her zaman sakladığım bir jokerim var." Elimi sıktı ve "Başka bir zamanda buluşmak üzere" deyip, yolun karşı tarafına geçtikten sonra geri dönüp bağırdı. "Birbirimizi bir daha göreceğimizin hiçbir kanıtı yok."

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI